Zaproszenie na wystawę PEPERSKI L.A. Core Shadow w Bochenska Gallery w Warszawie.

PEPERSKI L.A. Core Shadow
16 - 21.11.2013 r.
Bochenska Gallery w Warszawie Centrum Kulturalne Koneser,
ul. Ząbkowska 27/31

peperski.com
facebook.com/pages/Peperski/117523130929

Peperski eksploruje i pogłębia odkryte przez artystów pop-artu możliwości sitodruku. Ale, dzięki temu, że odbitki powstają na podstawie jej własnych rysunków, nadaje im znacznie bardziej osobisty charakter. Zwłaszcza, że często pojawia się w nich sama, np. w serii autoportretów, gdzie komiksowy charakter przedstawianych postaci podkreśla przynależność Peperski do szeroko pojętego nurtu street-artu. Ostatnio coraz wyraźniej odchodzi od figuratywności, skupiając się na kolorystycznych możliwościach, kontrastowanych z bielą papieru, odbitek.

Dzieło sztuki w dobie reprodukcji traci, wg. Waltera Benjamina, swą jedyność, niepowtarzalność, a więc swą „aurę”. Peperski stara się tę aurę jednak uratować. Posługując się techniką reprodukcji nie rezygnuje z naturalnego dystansu do rzeczy oglądanych, właściwego rysunkowi czy malarstwu.

Pokazywana w Galerii Klimy Bocheńskiej seria L.A Core Shadow powstała w Los Angeles na początku 2013 r. Najpierw, rozkładając na chodniku zwykły, biały papier, artystka odrysowywała markerem cienie, jakie w słoneczny dzień zostawiały przedmioty – części miasta: samochody, rowery, stoliki. Pobrudzone ziemią, ze śladami butów i kawałkami taśmy klejącej rysunki, stały się prawdziwym elementem sztuki ulicy. Przeniesione na wielkie ekrany sita, zostały przez artystkę zatrzymane pod postacią czystych, jednobarwnych, płaszczyznowych sitodruków. Cienie to swoiste ślady rzeczy a sitodrukowe odbitki to ślady ich odbicia. Jest w tym bardzo interesujący element gry pozytywu z negatywem, cienie ujawniają miejsca, do których nie dociera światło a jednocześnie są wyznaczone przez przysłaniający światło obiekt. Ale nie pozostają mu wierne, przybierają kształty na tyle odmienne, że zaczynają żyć własnym życiem lub w jakiś szczególny sposób interpretować rzeczy, dzięki którym powstały. Dlatego motyw cienia bywa tak chętnie podejmowany przez literaturę i sztukę. Swoją „dokumentację” cieni przełożyła Peperski na kolor – drukowane na 300 gramowym papierze czerpanym grafiki są nasycone intensywnymi barwami: żółcią, zielenią, pomarańczem, granatem, tworzą mocny kontrast z bielą płaszczyzny papieru. A jednocześnie nadają siły odbitym formom.
Zarówno rysunkowe pierwowzory grafik, jak i sitodruki będzie można oglądać w Galerii Klimy Bocheńskiej w dniach 16 – 21 listopada 2013.

Wernisaż L.A. Core Shadow otworzy dziennikarz i prezenter telewizyjny Bartosz Węglarczyk. Podczas wydarzenia wyświetlony zostanie krótki dokument z Los Angeles „Making off”. Dla każdego gościa, poza poczęstunkiem z Qchni Artystycznej, Artystka przewidziała upominek w formie małej Grafiki. Zwieńczeniem wernisażu będzie koncert Wojciecha Ezzata.

Peperski (ur. 1987 r.) na stałe mieszka w Austrii. Od 2007 roku studiuje Grafikę Warsztatową na Universität für angewandte Kunst w Wiedniu. Peperski jest laureatką wielu konkursów, m.in. Vivatis Award’08 (2008), XVII edycji konkursu GRAFIKA WARSZAWSKA 2010 organizowanego przez Galerię Test MCKiS, została nominowana do grona 12 finalistów Stypendium Talentów austriackiego Radia Ö1 i Banku Austria (2010). Talent Artystki został również doceniony przez firmę Mirabell, dla której Peperski ukształtowała kreację limitowanej serii czekoladek z Mozartem. Z okazji obchodów roku Chopinowskiego w Austrii miała okazję stworzyć jego graficzną warstwę, jej chopinowski cykl Grafik został w 2009 roku na stałe włączony do ekspozycji Muzeum Chopina w Warszawie.

Partnerzy:
Austriackie Forum Kultury (austria.org.pl)
JAGA HUPAŁO _born to create (jagahupalo.pl)
Piniak (piniaklab.blogspot.com)
Qchnia artystyczna (qchnia.pl)
Scoopy loop | handmade in California (scoopy-loop.com)
Bands of L.A. (bands-of-la.com/)
VENICE BEACH HOUSE (venice-beach-house.us)

Wsparcie medialne:
LABEL (label-magazine.com)
LinkPR (linkpr.pl)
StrefaPi (strefapi.pl)

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…