Şair Yusuf annesinin ölüm haberini alır ve yıllardır uğramadığı kasabadaki çocukluk evine geri döner. Bakımsızlıktan harap düşmüş bir evde onu genç bir kız, Ayla beklemektedir. Yusuf beş yıldır annesi ile yaşayan bu uzak akrabadan habersizdir...

Ayla'nın Yusuf'tan bir isteği vardır. Zehra'nın ölmeden önce adadığı adağı oğlu Yusuf yerine getirmelidir. Taşra hayatının durağan ritmi, eski sevgili, dostlar ve hayaletlerle dolu mekanlar ve içini kaplayan suçluluk duygusu yüzünden karşı koyamaz. Ve Ayla ile Yusuf üç-dört saat uzaklıktaki bir yatır türbesinde yapılacak kurban kesimi için yola çıkarlar.

Kurbanlığın seçileceği sürünün bulunamaması yüzünden geceyi bir krater gölünün kenarındaki otelde geçirirler ve katılmak zorunda kaldıkları düğünün atmosferi Yusuf'la Ayla'yı birbirlerine yaklaştırır.

Yağan ilk kar suçluluğu örterken, koçun kurban edilişi Yusuf'un kaderini değiştirecek midir?

---

Poet Yusuf returns to his childhood hometown, which he hadn't visited for years, upon his mother's death. A young girl, Ayla awaits him in a crumbling house. Yusuf has been unaware of the existence of this distant relation who had been living with his mother for five years.

Ayla has something to ask of Yusuf . Yusuf is obliged to perform the sacrifice his mother Zehra had been prevented by death from fulfilling. Yusuf agrees as he finds himself unable to withstand the passive rhythm of rural life, the spaces imbued with the ghosts and personages of old lovers and friends, nor against the overriding feeling of guilt.

Yusuf and Ayla set off for the saint's tomb, some three or four hours away, for the traditional sacrifice ceremony. Unable to locate the herd amongst which the sacrificial animal was to be selected, they have to spend the night in a hotel by the crater lake. Yusuf and Ayla are drawn closer together by the atmosphere of the wedding party at the hotel.

While the falling snow blankets guilt, the place to which they are returning will no longer be that old town.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…