PEPERSKI L.A. Core Shadow

English text on peperski.com

Peperski eksploruje i pogłębia odkryte przez artystów pop-artu możliwości sitodruku. Ale, dzięki temu, że odbitki powstają na podstawie jej własnych rysunków, nadaje im znacznie bardziej osobisty charakter. Zwłaszcza, że często pojawia się w nich sama, np. w serii autoportretów, gdzie komiksowy charakter przedstawianych postaci podkreśla przynależność Peperski do szeroko pojętego nurtu street-artu. Ostatnio coraz wyraźniej odchodzi od figuratywności, skupiając się na kolorystycznych możliwościach, kontrastowanych z bielą papieru, odbitek.
Dzieło sztuki w dobie reprodukcji traci, wg. Waltera Benjamina, swą jedyność, niepowtarzalność, a więc swą „aurę”. Peperski stara się tę aurę jednak uratować. Posługując się techniką reprodukcji nie rezygnuje z naturalnego dystansu do rzeczy oglądanych, właściwego rysunkowi czy malarstwu.
Pokazywana w Galerii Klimy Bocheńskiej seria L.A Core Shadow powstała w Los Angeles na początku 2013 r. Najpierw, rozkładając na chodniku zwykły, biały papier, artystka odrysowywała markerem cienie, jakie w słoneczny dzień zostawiały przedmioty – części miasta: samochody, rowery, stoliki. Pobrudzone ziemią, ze śladami butów i kawałkami taśmy klejącej rysunki, stały się prawdziwym elementem sztuki ulicy. Przeniesione na wielkie ekrany sita, zostały przez artystkę zatrzymane pod postacią czystych, jednobarwnych, płaszczyznowych sitodruków. Cienie to swoiste ślady rzeczy a sitodrukowe odbitki to ślady ich odbicia. Jest w tym bardzo interesujący element gry pozytywu z negatywem, cienie ujawniają miejsca, do których nie dociera światło a jednocześnie są wyznaczone przez przysłaniający światło obiekt. Ale nie pozostają mu wierne, przybierają kształty na tyle odmienne, że zaczynają żyć własnym życiem lub w jakiś szczególny sposób interpretować rzeczy, dzięki którym powstały. Dlatego motyw cienia bywa tak chętnie podejmowany przez literaturę i sztukę. Swoją „dokumentację” cieni przełożyła Peperski na kolor – drukowane na 300 gramowym papierze czerpanym grafiki są nasycone intensywnymi barwami: żółcią, zielenią, pomarańczem, granatem, tworzą mocny kontrast z bielą płaszczyzny papieru. A jednocześnie nadają siły odbitym formom.
Zarówno rysunkowe pierwowzory grafik, jak i sitodruki będzie można oglądać w Galerii Klimy Bocheńskiej w dniach 16 – 21 listopada 2013.

Produkcja filmu: StrefaPi.com
Reżyseria: Bartosz Bednarski
Zdjęcia: Michał Wesołowski
Montaż: Łukasz Kopeć, Piotr Florek i Agata Pierzchanowska :)
Muzyka: Dexter Britain

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…