Saturday 25 January, 2014
The Czech people - namely the Regional Catholic Charity Veseli nad Moravou and staff from Partner Financial Services from Moravia, in collaboration with AGHSAN Association in Deirmimas and under the auspices of the Czech Embassy in Beirut are distributing humanitarian aid to Syrian mothers refugees in South Lebanon. This initiative has its origin in the fact that Dr. Kamel Morkos, the President of AGHSAN happens to be himself
a Czech citizen and the Czech Ambassador HE Svatopluk Cumba, also present at the act is native of the city of Veseli nad Moravou.

mzv.cz/beirut/en/news_and_events/distribution_of_humanitarian_assistance.html

Sobota, 25 ledna, 2014

Lidé z České republiky, jmenovitě Regionální katolická Charita Veselí nad Moravou a pracovníci společnosti Partners Financial Services z Moravy, ve spolupráci s Asociací AGHSAN z libanonského Deirmimas a pod záštitou České ambasády v Bejrútu, shromáždili humanitární pomoc, která je distribuována syrským uprchlickým ženám v jižním Libanonu. Tato iniciativa souvisí s tím, že Dr. Kamel Morkos, předseda AGHSANu, je českým občanem a současný velvyslanec ČR v Libanonu Svatopluk Čumba je veselským rodákem.

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…