Freedom-ing na Grand Combine (4310m)

Budíček 2:30 a už o 3:00 ráno vyrážame s tromi skupinkami kolegov z chaty Cabane Panossiere (2600m). Sprvoti počasie neposlúcha a musíme bojovať s tmou a hustým snežením. Trápi nás neistota, ale s prvými lúčmi slnka okolo 5:30 sa počasie umúdri a čaká nás príjemný výstup po ľadovci pod azúrovým nebom. Krátku pauzu na Plateau du Dejeuner si spestrujeme pohľadom na okolité vrcholy pocukrované čerstvým snehom.

Čaká nás jemná technická pasáž v Culoir du Gardien hodnotená sprievodcom AD. Vďaka ideálnymi podmienkam sa strmým stúpaním dostávame až k "ľadovej hradbe" pod vrcholovým serákom. Pomerne rýchlo nachádzame cestičku v labyrinte ľadu a hora nás vpúšta na vrcholové plató.

Teraz už len pohodový výstup na jasný vrchol, kde prichádzame na pravé poludnie. Z vrcholu sa kocháme pohľadmi na menšieho brata Petit Combin a ostatných alpských velikánov – Matterhorn, Mont Blanc, Dent´d Herens, Dom. Okruh uzavierame zjazdom v prašane... Áno v prašane! Koncom mája! Hodnotím to ako jeden z najvydarenejších skialpov.

Pre takéto dni stojí za to žiť...

P.S.: poprosím si všetkých POVINNE pozrieť video. Pri tvorbe sa mi prehrieval a nonstop reštartoval compjúter, pri čom som stratil pár rokov života. Nakoniec som rendroval video v !!chladničke!!

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…