Pierwsi turyści popłynęli Kanałem Elbląskim w 1912 r. statkiem pasażerskim o kwiecistej nazwie "Seerose" ("Róża Jezior"), który stanowił własność Jadwigi i Adolfa Tetzlaff z Ostródy. Po roku 1927 zbudowany w stoczni elbląskiej statek "Konrad", będący własnością Adolfa Tetzlaff, rozpoczął regularne rejsy turystyczne na trasie Ostróda-Elbląg.
Po uruchomieniu Kanału, w latach 60-tych XIX w. przepływało nim od 12 do 20 statków dziennie. W jednym tylko dniu 1862 roku Georg Jakob Steenke zanotował w swoim dzienniku liczbę 57 jednostek. Na Kanale odbywała się wówczas jedynie żegluga towarowa, które jednak z roku na rok, przede wszystkim w związku z rozbudową linii kolejowych, traciła na znaczeniu. Powoli ustępowała miejsca żegludze turystycznej, a Kanał Elbląski (znany wówczas jako ''"Der Oberländische Kanal"'') wkrótce stał się trzecim cudem Prus Wschodnich (zaraz obok wędrujących wydm na Mierzei Kurońskiej i zamku w Malborku).
Obecnie w sezonie turystycznym szlakiem Kanału Elbląskiego przepływa średnio ok. 40 tysięcy turystów, w tym ok. 80-90 % z Niemiec. - więcej na pojezierzeilawskie.pl/kanal.html