1. Studium Negatywnych Doświadczeń Dzieciństwa (Studium NDD) (Adverse Childhood Experiences Study) to największe tego typu badanie (18 tysięcy badanych), jakie kiedykolwiek i gdziekolwiek przeprowadzono. Jego celem jest przyjrzenie się relacji między doświadczeniem różnych form maltretowania w dzieciństwie (tj. kategorii NDD) a angażowaniem się w ryzykowne zachowania i problemami zdrowotnymi w adolescencji i dorosłości.
  Konkluzje płynące z danych zawartych w Studium są jednoznaczne:
  - Negatywne Doświadczenia Dzieciństwa (ACE) są niezwykle powszechne,
  - NDD są główną przyczyną zachowań noszących znamię ryzyka chorobotwórczego (m.in. uzależnień od substancji i czynności, rozwiązłości seksualnej, podwyższonego poziomu stresu, agresji wobec bliskich i nieznajomych, nieaktywności fizycznej)
  - skutkiem owych ryzykownych zachowań są różne choroby somatyczne i psychiczne (m.in. choroby układu oddechowego, krążenia, dolegliwości związane z odurzaniem się substancjami, cukrzyca, depresja) oraz przedwczesna śmiertelność (np. w wyniku samobójstwa).

  Na podstawie Studium NDD opracowano nowy system podstawowej opieki zdrowotnej (Individual and Population Health Appraisal System), w którym:
  - oprócz objawów chorobowych pobiera się pełną historię całego życia pacjenta pod kątem NDD,
  - wykonuje się kompleksowe badania biochemiczne i fizyczne,
  - opracowuje się wieloletni program pomocy i redukcji ryzyka chorobotwórczego,
  - pacjentom oferuje się wsparcie edukacyjne.

  Prezentacja odbyła się w roku 2003.Prowadzi ją dr Vincent J. Felitti z San Diego w Kaliforni, główny nadzorujący Studium NDD.

  Linki:
  http://acestudy.org/
  http://www.cdc.gov/ace/index.htm
  http://acestoohigh.com/

  # vimeo.com/61781023 Uploaded 1,442 Plays 0 Comments

Psychoterapia

Wojtek

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.