1. گفتگوی سحر امانی با
  همن سیدی تحلیلگر سیاسی
  دکتر سیروس مشکی حقوقدان
  سعید بشیر تاش تحلیلگر سیاسی

  انتخابات آزادُ، فرایند شناخته شده ای که از سوی سازمان های بین المللی بی طرف همچنان شورای ببن المجالس، نهادهای آکادمیک و دولت های دمکراتیک، مبتنی بر ارزش های جهانشمول تعریف شده است. لیک این فرایند دو دو دهه اخیر برسرزبان دولتمردان جمهوری اسلامی افتاده است و همچنان دیگر زمنیه ها بدون شناخت کافی از این مهم، از انتخابات آزاد، همه پرسی و رفراندوم برای پروپاگانداهای سیاسی نظام تمامیت خواه خود بهره می جویند.

  در این برنامه با کارشناسان گرامی به نمونه های شناخته شده که دیرگاهیست در دوران امروزی در کشورهای دمکراتیک، (جمهوری های آمریکا و فرانسه، پادشاهی های انگلستان و بلژیک) در فضای سالم، انتخابات آزاد و منصفانه برگزار می کنند می پردازیم تا با فرایند برگزاری همه پرسی یا رفراندوم و انتخابات آزاد به شکل ملموس و روشن آشنا شویم.

  #انتخاب_ما #استانداردهای_جهانی در #انتخابات_آزاد_سالم_منصفانه #اندیشه

  # vimeo.com/392087541 Uploaded 76 Views 0 Comments
 2. گفتگوی سحر امانی با
  روشنک آسترکی، روزنامه نگار کیهان لندن
  مجید محمدی، جامعه شناس و پژوهشگر
  مهدی یحیی نژاد، کارشناس امور اینترنتی

  انتخابات، مکانیسم انتقال مسالمت‌آمیز قدرت است. یکی از شرایط لازم در سلامت انتخابات، أزادی رسانه و مطبوعات بی طرف و مستقل از اشخاص و نهادهای دولتی، نظامی و حزبی است. در فرایند برگزاری انتخابات ازاد، سالم و منصفانه، رسانه و مطبوعات نقش مهمی در انتقال مفاهیمی همچنان برنامه های احزاب سیاسی، عملکرد احزاب در دوره تبلیغاتی، برملا ساختن تاریکی های پنهان فساد، شفافیت سازی در صورت فساد، اختلاس و فعالیت های غیرقانونی و سوءاستفاده از مقام و خویشاوندی در دولت، انتقادهای سازمان های بی طرف غیردولتی ناظر به مردم و از سوی دیگر انتقال مطالبات و یا انتقادات مردم به سازمان های سیاسی، دولت و سازمان های بی طرف است.

  رسانه های آزاد نمی توانند ابزار تبلیغات دولت یا برنامه های حزبی از گرایش سیاسی ویژه ای باشند، بلکه وظیفه اصلی آنها اطلاع‌رسانی بی‌طرفانه، دقیق و نقادانه از برنامه‌های حزبی و سیاسی‌ است.
  دولت و نیروهای انتظامی موظف به تامین امنیت جانی و مالی همگان از شهروند خبرنگار تا دست اندرکاران رسانه ای هستند.
  هیچ نویسنده، منتقد، روزنامه نگار، نویسنده، خبرنگار و شهروندخبرنگار و ناظری نمی بایست به سبب انتشار اخبار، شفاف سازی، کنایه و طنز، بازداشت، زندانی، تهدید و یا مورد اهانت قرار بگیرد.

  در دمکراسی های جهان، رسانه ها نقش اساسی داشته اند و سهم انها در آگاهی دهی و روشنگری به مردم هیچ زمانی متوقف نمی شود. برهمین اساس، آگاهی و خرد جمعی مردم در فضای شفافیت رشد می کند و زیست مسالمت أمیز در یک جامعه میسر می شود.

  اما نقش رسانه ها، مطبوعات آزاد و آزادی بیان همان قدر که برای پیروزی پلورالیسم سیاسی و پایداری دمکراسی فرصت تلقی می شوند، در حکومت های تمامیت خواه در جهت دهی ناسالم در افکار عمومی در فرایند انتخابات نقش کاملا مخرب دارند.

  #رسانه_های_آزاد در فرایند #انتخابات_آزاد #اندیشه
  #انتخاب_ما

  # vimeo.com/392086237 Uploaded 64 Views 0 Comments
 3. موضوع برنامه :انتخابات در جمهوری اسلامی
  گفتو سحر امانی با فرهاد منصوریان، پژهشگر در زمینه خاورمیانه و ایران و مجید محمدی جامعه شناس و کنشگر سیاسی

  با پیدایش ملغمه‌ای سیاسی به اسم جمهوری اسلامی که از ابتدا با در هم آمیختن اصولی نا کارآمد از حکمرانی مذهبی، قواعد استیلای یک دیکتاتوری فرد محور و نقابی از یک روند به ظاهر دمکراتیک، پدیدار گشت آنچه به بازی گرفته شد رای و نظر مردمی که هرگز نتوانستند در چهار دهه عمر سیاسی این نحوه حکمرانی مفهوم یک انتخابات آزاد را تجربه کنند.
  در نخستین ماه‌‌ها و سال اول پس از انقلاب، هیجانات اجتماعی ناشی از انقلاب و کاریزمای روح الله خمینی حق انتخاب را از مردم گرفت تا آنجا که او خطاب به مردم ایران گفت «جمهوری اسلامی نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم» و پس از آن هم با پیدایش پدیده غیر دمکراتیکی چون شورای نگهبان عملا مردم مجبور شدند کاندیداهای خود را از میان گزینه هایی که از فیلتر یک نهاد استبدادگرا می‌گذشت برگزینند.
  دیری نپایید که حکومت به همین مقدار هم راضی نشد و با ابرازهایی چون نظارت استصوابی، حذف و نابودی احزاب و جایگزینی گروه‌های فشار به جای تریبون‌های آزاد اندیشی، روش‌هایی مانند مهندسی انتخابات و حتی تقلب آشکاری مانند آنچه در خرداد 88 روی داد، کوشید رای ملت را به محاق مصادره خویش بکشد.
  با این حال رژیم مافیایی ملایان با برگزاری پیاپی این نمایش عمومی چه در انتخاب نمایندگان مجلسی که خود را سرباز ولایت می‌دانند نه وکیل ملت، چه گزینش رییس جمهوری که تدارکاتچی رژیم است نه سمبل جمهوریت کشور و چه آیت‌الله‌های فرتوتی که نقش مجیزگویان رهبر را دارند نه ناظران به عملکرد او در مجلس خبرگان، تلاش می‌کند در فرای مرزهای ایران با قلب واقعیت از چنین دروغی برای مشروعیت خود سود ببرد.
  مردم ایران در این سال‌ها هر روز قدرت انتخاب شان محدود تر شده است. تا آنجا که حتی از انتخاب بین بد و بدتر به انتخاب بین قاتل و قاتل تر در امروز ایران و با گذر کشتار بی رحمانه 1500 شهروند معترض ایرانی در سراسر کشور در آبان سیاه امسال رسیده اند.
  اکنون و در مقابل چنین حکومتی که بار دیگر پرده خیمه شب بازی
  انتخابات خود را راه انداخته است چه باید کرد و چه موضعی باید داشت؟

  #انتخابات #جمهوری_اسلامی #مجیدمحمدی #فرهادمنصوریان#

  # vimeo.com/391550757 Uploaded 206 Views 0 Comments
 4. شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل
  دکتر فریدون خاوند، اقتصاددان

  Seperation of Powers بنیان تفکیک قوا، انگاره ای مهم بر راه و روش اندیشه قانون اساسی مدرن و شکل دادن به سامانه ای دمکراتیک است.
  طرح بنیان تفکیک قوا برای جلوگیری از سوء استفاده کردن از قدرت، چگونگی محدودیت قدرت و ارایه بهترین روش ها برای ایجاد ساختار مناسب و نحوه هماهنگی آن ها، ایجاد توازن و تعادل قوا، به منظور دستیابی به دمکراسی، از سوی اندیشمندانی همچنان جان لاک و مونتسکیو، تاثیری چشمگیر در قانون اساسی کشورهای دمکراتیک برجای گذاشت و میراث ماندگاری را در اندیشه و عمل سیاسی پایه نهاد.

  دادگری، عدالت و نظم دادگستری یکی از اصلی ترین ارکان هر نظام سیاسی به شمار می رود؛

  مفاهیم استقلال، تفکیک و بی طرفی نهاد دادرسی، یک اصل مهم می باشد. بی طرفی به معنای عدم جانبداری و عدم پیش داوری به نفع یکی از طرفین دادرسی است و استقلال از دیگر نهادهای حکومتی و افراد پرنفوذ در راس قدرت و عدم اعمال نفوذ قوه ‌مجریه بر قوه ‌قضاییه یکی از عوامل تأمین کننده بی طرفی می باشد.
  قوه قضاییه، از جمله نهادهای تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی است. طبق اصل ۱۵۷ قانون اساسی، رییس قوه قضاییه مستقیما از طرف شخص رهبر جمهوری اسلامی به مدت پنج سال انتخاب می شود و از این رو، تنها در برابر شخص ولی فقیه نظام پاسخگو است. از سوی دیگر نفوذ و تسلط سپاه و نهادهای امنیتی بر قوه قضاییه باعث می شود که در پرونده های امنیتی و سیاسی، عملا تمام مراحل بازجویی، اعتراف گیری و حتی صدور حکم، توسط نهادهای امنیتی انجام شود و قوه قضاییه تنها فرامین نهادهای امنیتی را به اجرا در آورد.

  واقعیت چهل سال حکومت جمهوری اسلامی، انباشتی از قوانین ناکارآمد، ناقض حقوق بشر و برخلاف کنوانسیون معتبر بین المللی است که هیچ اقدامی هم در جهت اصلاح آنها انجام نشده است.

  andishehlive.com/

  # vimeo.com/390836973 Uploaded 201 Views 0 Comments
 5. میهمانان برنامه
  نازیلا گلستان، کنشگر سیاسی
  حسین خلیفه، کنشگر سیاسی
  حاکمیت ملی، حاکمیت قانون و حاکمیت مردمی چیست؟
  وحاکمیت ملی و مردمی در جهان ازاد بر محور اعلامیه جهانی حقوق بشر چگونه می تواند ضامن اجرای برابری شهروندی باشد؟

  # vimeo.com/389891946 Uploaded 89 Views 0 Comments

Entekhabe Ma

ATV Live PRO

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.