1. O. Janusz Pyda OP wskazuje dzisiaj na korzenie współczesnego cynizmu. Antystenes - założyciel szkoły cyników - był człowiekiem głoszącym prymat cnoty, był szlachetnym krytykiem. Metody, do jakich uciekali się jego uczniowie, były już pozbawione tej klasy. Współczesny cynizm to brak szacunku dla wartości istotnych dla drugiej osoby. Ratuje nas jedynie nasza własna praca nad sercem, ucieczka od powierzchowności.

  # vimeo.com/22339004 Uploaded 55 Plays 0 Comments
 2. Drugi odcinek poświęciliśmy demonowi niestałości, który w naszych czasach przybrał pozory atrakcyjnej nowości. Przejawia się w pogoni za nią. O. Paweł Kozacki, przeor krakowskich dominikanów, pokazuje, że dążenie do odnowy nie jest złe samo w sobie, nie musi nas niszczyć. Ratuje nas jedynie nasza własna praca nad sercem, ucieczka od powierzchowności.

  # vimeo.com/22335799 Uploaded 22 Plays 0 Comments
 3. Pierwszy z filmów serii „Demony współczesności“ poświęciliśmy demonowi południa: acedii. Opat benedyktynów tynieckich, o. Bernard Sawicki, lokuje przyczyny tej słabości m.in. w zmęczeniu i w naszej własnej wyobraźni. Szkicuje również portret człowieka, który uległ poczuciu beznadziei. Wstępem do każdego odcinka jest rozmowa poświęcona naturze współczesnych demonów, zarejestrowana tego roku w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie.

  # vimeo.com/22238310 Uploaded 50 Plays 0 Comments
 4. Demon krytykanctwa, o którym traktuje dzisiejszy komentarz o. Pawła Kozackiego OP, jest demonem uśpienia. Z jednej strony najczęściej dotyka ludzi, którzy sami są mało aktywni, z drugiej - usypia tych, których dotyczy krytyka. Jest jednak cnota, która demonowi krytykanctwa się przeciwstawia...

  # vimeo.com/22392016 Uploaded 25 Plays 0 Comments
 5. Etymologia pojęcia „manipulacja” - manus pellō - wskazuje na rolę, jaką w akcie manipulacji odgrywa zręczność. I rzeczywiście, efektem machinacji jest to, że „mamy kogoś w garści”, a ów czuje się przygwożdżony. Dziś zapraszamy do obejrzenia odcinka, w którym o. Bernard Sawicki OSB analizuje demona.

  # vimeo.com/22434233 Uploaded 30 Plays 0 Comments

Demony współczesności

Liturgia.pl

Seria filmów "Demony współczesności" na Wielki Post 2011 w serwisie Liturgia.pl, oprac. Małgorzata Gadomska.

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.