1. Uploaded 47 Plays 0 Comments
 2. Tüm baskılara, tüm oyunlara, iftiralara rağmen, ekmeğimiz onurumuzdur diyerek sonuna kadar direnmeye devam eden tekel işçisinin hikayelerinden bir bölümdür.

  Ankara sokaklarında, Tekel mahallesinde her gün binlercesi yaşananlardan, anlatılanlardan, hepimizin hikayelerinden duyabildiklerimizden bazılarıdır anlatmaya çalıştığım.

  Umudu içenlerin, bize direnmeyi öğretenlerin, abilerimizin, ablalalarımızın, kardeşlerimizin seslerine bir ses katabildiysem...

  Güneş yine doğuyor...

  # vimeo.com/9372908 Uploaded 1,175 Plays 0 Comments
 3. Student Societies in Middle East Technical University has started a ten days long campaign, to fight against oppression, violence, censorship on the students and members of Student Societies at METU and all other universities and against the security cameras.

  On the last day, students meet at the demonstration and shouted at the front of Rectorate Building "Rektor, the half shoe, come out and lets play together !" and "Demolish Rectorate Building, let's build a astro pitch here"

  for any feedback use: kamusalalan@gmail.com
  ----
  videoyla ilgili geri dönüş ve eleştiri için: kamusalalan@gmail.com

  ----

  Biz, ODTÜ öğrenci toplulukları olarak okulumuzda yaşanan ve son zamanlarda şiddetini artıran sansür ve baskı uygulamalarından rahatsızız.

  Bizlerin güvenliğini sağlamak adı altında takılan kameralar, etkinliklerimiz üzerinden uygulanan baskı ve sansür, jandarma müdahaleleri, soruşturmalar ve gözaltılar bizleri susturmanın ve özgür düşünceye ket vurmanın farklı yollarıdır.

  Baskıcı sistemin kendisini ortaya koymasının güvenlik gerekçesiyle meşrulaştırılmaya çalışılan yollarından biri kameralardır. Güvenlik kameraları geçen sene yurtlara takılan kameralarla birlikte okulumuz geneline hızla yayılmaktadır. En son Mimarlık Fakültesi’ne, fakülte öğrencilerinin iki senedir karşı koymasına rağmen dayatmacı bir tavırla kameralar takılmıştır. Mimarlık Fakültesi’nde ve Mimarlık Amfisi’nde kameralara karşı durulmaya devam edilmektedir. Bizler öğrenci toplulukları olarak, bizlere uygulanmaya çalışılan baskıya karşı duruşumuzu kameralara tepkimizle göstermeye başlıyoruz. Okulumuzun kameralarla donatılmasına alışılması halinde, üniversitenin özgür ve demokratik yapısının sadece “sözde” kalacağının farkındayız. Güvenlik kisvesiyle gözetim altında tutulmak istemiyoruz.

  Okulumuzdaki jandarma baskısı yönetim tarfından meşrulaştırılmaya çalışılan diğer bir konudur. 20 ocak tarihinde yemekhanede yaşanan jitem olayı ve bu olayın ardından gelen gözaltılar rektörlük ve jandarmanın ortaklaşmasının öğrencinin “güvenliğini sağlama” üzerinden olmadığını göstermektedir. Rektörlüğün bilgisi ve izni ile okul içerisinde fişleme yapan, yurtlara kadar girerek 11 öğrenciyi gözaltına alan ve 3 öğrenciyi tutuklayan jandarma, son olarak 18 mart tarihinde kütüphanede ve a4 kapısında yaşanan olaylarda, özgür ifade ortamı olması gereken üniversitede öğrencilere cop, biber gazı, tazyikli su ve kaldırım taşları ile müdahalede bulunmuştur. Okulumuz sınırları içerisinde bulunması dahi kabul edilemez olan jandarmanın müdahaleleri biz öğrenciler tarafından sessizlikle karşılanamaz. Jandarma olay günü, öğrencilere saldırma sebebinin jandarma karakolunun önünde durmak olduğunu söylerken, bizim tekrar hatırlamamız ve hatırlatmamız gereken nokta, bizim üniversitemiz sınırları içinde durduğumuzdur. Yanlış yerde duran öğrenciler değil, üniversitemizin içinde konumlandırılmış jandarma karakoludur.

  Genel Sekreterlik’in 19 Mart tarihinde yaptığı taraflı ve yanlış açıklama ise üniversiteyi baskı altında tutmak isteyenlerin işbirliği üzerinden, üzerimizde kurulmaya çalışılan baskı ve şiddetin en son boyutudur.

  Bizim de, odtü öğrenci toplulukları olarak üniversite yönetiminden taleplerimiz olacaktır. Üniversitemizin YÖK ve Jandarma denetimi altında olan yönetim anlayışı değişene dek taleplerimizin gerçekleştirilmesi için topluluklar olarak verdiğimiz ortak tepkimiz devam edecektir.

  Rektörlükten bir özür yazısı bekliyoruz!

  Üniversitemizde kameraları istemiyoruz!

  Etkinliklerimizin sansürden geçirilmesini istemiyoruz!

  Üniversitemizde jandarma istemiyoruz!

  Üniversitemizde polis veya özel güvenlik istemiyoruz!

  Öğrencilere ya da öğretim elemanlarına soruşturma açılmasını istemiyoruz! Açılan soruşturmaların geri alınmasını istiyoruz!

  Yurtlardan , kütüphaneden, amfilerden gözaltına alınmak istemiyoruz!

  Yönetim merkezli değil öğrenci merkezli bir üniversite istiyoruz!

  Bizler ODTÜ öğrenci toplulukları olarak bir arada durarak bu baskıcı uygulamalara karşı koymak ve okulun öğrencilere ait olduğunu bir kez daha göstermek adına, 30 Mart 2009 tarihinden itibaren etkinliklerimize, boykotlarımıza ve her fırsatta tepkimizi göstermeye devam edeceğiz.

  Güvenlik korkusu üzerinden baskılara sessiz kalmayacağız. Lağvediledek olan düşüncelerimiz değil, güvenlik kameraları, jandarma karakolları olacaktır!

  ARKEOLOJİ TOPLULUĞU
  BİYOLOJİ VE GENETİK TOPLULUĞU
  ÇAĞDAŞ DANS TOPLULUGU
  ÇEVRE TOPLULUĞU
  DIŞ POLİTİKA VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER TOPLULUĞU
  EDEBİYAT TOPLULUĞU
  EKONOMİ TOPLULUĞU
  AMATÖR FOTOĞRAFÇILIK TOPLULUĞU
  GÜLMECE TOPLULUĞU
  KİTAP TOPLULUĞU
  KLASİK GİTAR TOPLULUĞU
  KUŞ GÖZLEM TOPLULUĞU
  MATEMATİK TOPLULUĞU
  MİMARLIK TOPLULUĞU
  MÜZİK TOPLULUKLARI
  OCİT
  ODTÜ OYUNCULARI
  ÖĞRENCİ TEMSİLCİLERİ KONSEYİ
  PSİKOLOJİ TOPLULUĞU
  SİNEMA TOPLULUĞU
  SİYASET BİLİMİ TOPLULUĞU
  SOSYAL DEMOKRASİ TOPLULUĞU
  SOSYALİST DÜŞÜNCE TOPLULUĞU
  SOSYOLOJİ TOPLULUĞU
  ÜNİVERSİTELİ GENÇ KADINLAR
  TARİH TOPLULUĞU
  TÜRK HALK BİLİMİ TOPLULUĞU
  TOPLUMSAL CİNSİYET VE KADIN ÇALIŞMALARI TOPLULUĞU
  ULUSLARARASI GENÇLİK TOPLULUĞU
  YAPI TOPLULUGU
  4.YURT FUTBOL TAKIMI

  # vimeo.com/4311195 Uploaded 2,512 Plays 0 Comments

Video-aktiv

Onur Metin

Video Aktivist çalışmalar

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.