1. ZOOM 2011, ULUSLARARASI YILIN EN İYİ HABER GÖRÜNTÜLERİ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GECESİ NASIL GEÇTİ?

  Türkiye Haber Kameramanları Derneği'nce Rixos Otel'de 3 Mayıs'ta düzenlenen 17. Uluslararası Yılın En İyi Haber Görüntüleri Yarışması ''Zoom 2011'' ödül törenine Cumhurbaşkanı Gül başta olmak üzere TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Orman ve Su İşleri Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Valisi Alaattin Yüksel ile çok sayıda milletvekili, bürokrat, basın mensubu ve davetli katıldı.

  İlki 1996'da düzenlenen ''Zoom 2011'' yarışması, 2009 yılından bu yana uluslararası nitelikte, 25 ülkeden eserlerin katılımıyla gerçekleştiriliyor

  Sunuculuğunu TV8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan'ın yaptığı tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün salona teşrifiyle başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Talay Ulusu dernek ve kameramanların sorunları ile ilgili bir sunuş konuşması yaptı. Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Talay Ulusu medya çalışanlarının birçok sorunu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

  ''En önemli sorunlarımızdan biri iş güvencesinin olmamasıdır. Sık sık işlerine son verilen meslektaşlarımız, çoğu zaman kıdem tazminatlarını bile alamıyorlar. Maalesef 2008 yılında yıpranma hakkımız da kaldırıldı. Bu koşullarda bu meslekten emekli olmak hayal oldu. Özellikle özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın hali içler acısı. Özel televizyonlar 1990'lı yıllarda kurulmasına rağmen o günden bu güne ancak birkaç arkadaşımız emekli olabildi.''

  Ulusu'nun konuşmasının ardından hayatını kaybeden kameramanlar anısına hazırlanan klip ile ''Kameramıza Takılanlar'' adlı klip gösterildi. Törende kameramanlık mesleğinde 30 yılını dolduran kameramanlara onur plaketleri takdim edildi. Adem Köten, Alpaslan İpek, Cengiz Günüç, İlhan Öztekin, Mehmet Güngör, Necdet Başer, Serdar Hokna, Sinan Sinanoğlu, Abdülaziz Turan ve Süleyman Damla onur ödülü aldılar.

  Ardından bu yıl ödül kazanan ödüllerin takdimine geçildi. Ödüller bu yıl “En İyi Haber” ve “En İyi Serbest Haber” ana dallarında verildi. En İyi Haber kategorisinde birincilik, ikincilik, üçüncülük ve 3 özel ödül takdim edildi. En İyi Serbest Haber dalında ise katılımcı görüntüler bir birincilik ve 2 adet özel ödüle layık görüldü.

  Serbest Haber dalında birinciliği “Bakan Dolmuşu” rumuzlu görüntüsüyle Anadolu Ajansından Tolga Çıplak kazandı.

  Uçuran Toma” rumuzlu görüntüsüyle Anadolu Ajansı’ndan Celaleddin Gürbüz Yenimahalle Belediyesi Özel Ödülü, yine Van’da Yıkım rumuzlu görüntüsüyle AA kameramanı Celaleddin Gürbüz Başarı Yayıncılık Özel Ödülü’ne layık görüldü.

  Celaleddin Gürbüz ödüllerini AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'dan aldı.

  “En İyi Haber”kategorisinde ise ödül birincilik, ikincilik, üçüncülük ve 3 adet de özel ödül verildi.

  Birinciliği Anadolu Ajansından Özkan Bilgin “Depremin İlk Görüntüleri” rumuzlu görüntüsüyle kazandı.

  TRT Türk kameramanı Cüneyt Ünal “Libya” rumuzlu görüntüsüyle Baran Bilişim Teknolojileri Özel Ödülü, Anadolu Ajansı Erzincan Bürosundan Yakup Bakar “Kör Kurşun” rumuzlu görüntüsüyle Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü, Yeni Çin Haber Ajansından Arda Kara “Kumruları Vurdular” görüntüsüyle Altın Sponsor Sony Özel Ödülü’ne layık görüldü.

  ''Uluslararası Yılın En İyi Haber Görüntüsü'' dalında ''Taş'' rumuzlu görüntüsüyle ikinci olan Doğan Haber Ajansı'ndan Fatih Turan ve aynı dalda ''Aytorun'' rumuzlu görüntüsüyle üçüncü seçilen Cihan Haber Ajansı'ndan Abdurrahman İtik de ödül aldı.

  TRT Türk kameramanı Cüneyt Ünal’a ödülünü veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Kameramanların ne zor şartlar altında çalıştığına ben de şahidim. Baraj haberinde görüntümüzü almışlardı. Bizi izlemeye devam edin” dedi. Eroğlu da ödülünü verdikten sonra kamerayla salondan görüntü aldı.

  Törende üçüncülük ödülünü alın Cihan Haber Ajansı’ndan Abdurrahman İtik’in ödülü almak için kendi düğününü bırakıp gelmesi ise ilgi odağı oldu. Ankara’ya geliş sebebini ödül töreni ve düğünü olarak gösteren İtik, şaşkın bakışlar arasından “Şu an düğünümü bırakıp buraya geldim. Tarih ve saatler çakıştı” diyerek karısından özür diledi. Törenin sunucu Erkan Tan’ın “Böyle düğün mü olur” sorusuna İtik, “Tören biraz daha uzarsa olmayacak” cevabını verdi. İtik’i ödülünü aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Gül de tebrik etti. İtik'in salonda alkışlarla karşılanan bu sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Gül de İtik'i yanına çağırarak tebrik etti.

  Taner Yıldız da İtik'i kutlayarak, kameramanların acısıyla tatlısıyla birçok görüntü çektiğini ve şeffaflığa katkı sağladığını söyledi. Yıldız da konuşmasının ardından kamerayla çekim yaptı.

  İtik’in ödülünü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız verdi. Yıldız da eline kamerayı alarak salondan görüntü aldı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kameramanların çalışma şartlarının zorluğuna dikkati çekerek, ''Buradan herkesin duymasını istedim; bütün televizyon kanallarının, patronların, yöneticilerin böyle bir haksızlığı gidermeleri lazım. Sizler olmasanız akşam bize ne gösterecekler? Eminim bunu duyacaklar ve sizin de imkanlarınız düzeltilecektir'' dedi.

  Gül, Türkiye Haber Kameramanları Derneği'nce Rixos Otel'de düzenlenen 17. Uluslararası Yılın En İyi Haber Görüntüleri Yarışması ''Zoom 2011'' ödül töreninde yaptığı konuşmada, kameramanlar olmazsa televizyonun tadı olmayacağını belirterek, aslında, kameramanların, insanları her akşam televizyonların başında tuttuğunu kaydetti.

  Kameramanların maaşları ve iş güvenliğiyle ilgili sorunlara üzüldüğünü bildiren Cumhurbaşkanı Gül, ''Bizleri takip ederken biz de sizi izliyoruz. 'Bu kadar ağır yükü taşıyorlar, sıcakta, soğukta bizi takip ediyorlar' diye hep söylerim, çok da üzülürüm'' dedi.

  Bu sırada TRT kameramanı Filiz Çakmak'ı sahneye çağıran Gül, erkeklerin yanında kadınların da kameramanlık yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

  ''Erkekler duruyor, bakıyorum bunların omuzunda bu kadar ağır kameralar. Gerçekten bazen çok üzülüyorum, 'biri gitsin de alsın ellerinden bunların' diyorum. Olağanüstü yorucu bir iş olduğunu biliyorum. Cumhurbaşkanlığı'nda da kameraman arkadaşımız en çok yorulanlardan birisi. Foto muhabirlerinin makinesiyle sizin makinelerinizi yan yana koyduğumuzda, çok fark ediyor. Onların gecesine gittim, sizin gecenize gelmemek olmazdı. Sizlerle beraber olmaktan çok memnunum. Buradan da herkesin duymasını istedim; bütün televizyon kanallarının, patronların, yöneticilerin böyle bir haksızlığı gidermeleri lazım gerçekten. Sizler olmasanız akşam bize ne gösterecekler? Eminim bunu duyacaklar ve sizin de imkanlarınız düzeltilecektir. Hepinizi tebrik ediyorum.''

  Kameramanların geçen zamanı kayıt altına aldıklarını, foto muhabirlerin de bir anı tespit ettiklerine işaret eden Gül, geçmiş dönemlerle ilgili belgesellerde en çok kameramanların çektiklerine ve yaptıkları işlere başvurulacağını söyledi.

  Daha sonra sıra her iki kategoride birinci olanlara ödüllerin verilmesine geldi.

  ''Depremin ilk görüntüleri'' rumuzlu çalışmasıyla ''Uluslararası Yılın En İyi Haber Görüntüsü'' ödülünü alan Anadolu Ajansı Van Bürosu'ndan Özkan Bilgin ve ''Bakan Dolmuşu'' görüntüsüyle ''Serbest Haber Ödülü'' kategorisinde birinci olan Anadolu Ajansı kameramanı Tolga Çıplak, ödüllerini Cumhurbaşkanı Gül'ün elinden aldılar.

  Bu arada Özkan Bilgin'e ressam Yalçın Gökçebağ'ın bir tablosunun hediye edildiğini öğrenen Cumhurbaşkanı Gül, Gökçebağ'ı sahneye davet etti. Gökçebağ da bir süre TRT'de kameramanlık yaptığı bilgisini paylaştı.

  Gül, konuşmasının ardından salonda kamerayla çekim yaptı.

  Tören, ödül alanların Cumhurbaşkanı Gül ile anı fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi

  # vimeo.com/43113855 Uploaded 292 Plays 0 Comments
 2. # vimeo.com/24048097 Uploaded 11 Plays 0 Comments
 3. Bekir Gündoğan'ın sunduğu programın konuğu haber kameramanlarıydı. Zoom Yılın En İyi Haber Görüntüleri Yarışması ve Haber kameramanlarının sorunlarını konuştuk.

  # vimeo.com/23707785 Uploaded 159 Plays 0 Comments
 4. Zoom 2010 Hakkında TRT Türk'de Türkiye'de Sabah Programına Katılan Celal Çevirgen ve Ertan Erdoğmuş Türkiye Haber Kameramanları Derneği ve Zoom Yılın En İyi Haber Görüntüleri Yarışması Hakkında bilgiler verdiler. Haber Kameramanlığı mesleğinin kamuoyunda tanıtılması ve Meslektaşlarımızın aldıkları ödüllerin anlatılması için katılınılan programla mesleğimize katkıda bulunulması amaçlanmıştır.

  # vimeo.com/23341991 Uploaded 141 Plays 0 Comments
 5. Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin 16 yıldır geleneksel olarak düzenlemiş olduğu “Uluslararası Yılın En İyi Haber Görüntüleri Yarışması” Zoom 2010’da ödüller sahiplerini buldu.

  Bu yıl Zoom 2010’a, Yılın En İyi Haber Görüntüsü Ödülü için 31, Tele Dünya Ödülü için 26, toplamda 57 görüntü katılmıştır.

  Başvurular, Almanya, Avusturalya, Azerbaycan, Bulgaristan, Bosna ve Hersek, Çin, Fransa, Japonya, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, İtalya, Pakistan, Türkiye, Türkmenistan, Yunanistan olmak üzere onsekiz ülkeden gerçekleşmiştir.

  İki kategoride düzenlenen yarışmanın Yılın En İyi Haber Görüntüleri kategorisinde birinciliği Show Tv kameramanı İbrahim Kördemirci, ikinciliği İhlas Haber Ajansı kameramanı Şaban Özdemir, üçüncülüğü ise TRT kameramanı Ali Murat Ekşi aldı. TRT kameramanı Nazif Öztürk ve Anadolu Ajansı kameramanı Haluk Yavuzhan ise çektikleri görüntülerle mansiyona layık görüldü.

  Tele Dünya Ödülü kategorisinde ise birinci TRT kameramanı Haluk Yılmaz oldu. NTV kameramanı Timuçin İlbaylı ve TRT Türk kameramanı Ahmet Algüvercin ise Mansiyona layık görüldü.

  Zoom 2010'a katılan Jüri Üyeleri

  Nazmi Bilgin (Gazeteciler Cemiyeti Başkanı)
  Veli Talay Ulusu (THKD Başkanı)
  Avni Kavlak (Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı)
  Murat Akkoç (Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Basın Müşaviri)
  Hulki Cevizoğlu (Gazeteci - Yazar - Yapımcı)
  Erkan Tan (Tv8 Ankara Temsilcisi)
  Funda Tuna Görey (Show Tv Ankara Temsilcisi)
  Mehmet Akarca (Atv Ankara Temsilcisi)
  Kazım Canlan (Cihan Haber Ajansı Ankara Haber Müdürü)
  Türkay Koç (THKD Eski Başkanı – Kameraman)
  Zihni Oğuz Akın (AA Görüntülü Haber Müdür Yrd.)
  Ertürk Yöndem (Prodüktör)
  Yalçın Gökçebağ (Ressam)
  Özdemir Kalebek (TRT - Kameraman)
  İsmail Oğraş (Cumhurbaşkanlığı - Kameraman)

  # vimeo.com/23338404 Uploaded 46 Plays 0 Comments

Türkiye Haber Kameramanları Derneği

Celal Çevirgen

Türkiye Haber Kameramanları Derneği, 1994 yılında meslektaşları bir çatı altında toplamak, onların sorun ve ihtiyaçlarına çözümler üretebilmek amacıyla kuruldu.

Kurulduğu günden bu güne kadar dernek yöneticileri özverili çalışmalarıyla kuruluş amaçları…


+ More

Türkiye Haber Kameramanları Derneği, 1994 yılında meslektaşları bir çatı altında toplamak, onların sorun ve ihtiyaçlarına çözümler üretebilmek amacıyla kuruldu.

Kurulduğu günden bu güne kadar dernek yöneticileri özverili çalışmalarıyla kuruluş amaçları doğrultusunda yol almaya devam etmişlerdir.

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.