1. "Barıştan başka bir şansımız yok bizim. 30 yıldır süren bir savaş var ve 30 yıldır taraflar zaman zaman müzakere etmelerine rağmen hala savaşıyorlar. Hala insan hakları ihlalleri söz konusu. Hala Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümü söz konusu değil. Ve son birkaç aydır savaş gittikçe tırmanıyor ve daha tehlikeli boyutlara gelmiş durumda. Bundan ötürü insanların umutsuz olması anlaşılır ama umutsuz olmakla bu çatışma sürecini sona erdiremeyiz.

  Barış ortamını umutsuz kalarak sağlayamayız. Biz umutlu olmak zorundayız. Barıştan başka bir şansımız yok çünkü bir arada yaşamak zorundayız. Güvenlik politikalarıyla, inkar diliyle Kürt sorununun çözülemediği ortada… Bu nedenle bu yürüyüşün ütopik olduğu kanısında değilim. Bu zaten bizim ihtiyacımız. Nereye kadar birbirimizi keseceğiz? Nereye kadar bu insan hakları ihlalleri yaşanacak? Nereye kadar Kürtler kendi anadillerinde eğitim yapamayacaklar? Nereye kadar Aleviler kendi dinlerini özgürce yaşayamayacaklar? Bunu aşmak zorundayız zaten. Bu nedenle, yürüyüşün kamuoyunda ciddi bir duyarlılık yaratabileceği inancındayım...

  Bu yürüyüş boyunca hayatımda görmediğim kadar sevgiyle karşılaştım. Kürtler, Türkler, Araplar, asker aileleri de bize evlerini, sofralarını açtılar. Ve insanlar hakikaten hala barışın geleceğine dair sağduyularını koruyorlar. Eminim barış için en temel güvence bu sağduyu. Yaşanan bunca milliyetçi, bunca şoven, bunca inkarcı güvenlik politikalarına rağmen insanlar barışa dair umutlarını koruyorlar. Bu bence barışın en temel güvencesi…

  Eminim ki Antep’ten sonra daha büyük coşkuyla karşılanacağım. Ve eminim Anadoludaki insanlar da Kürt kardeşleriyle barış içinde yaşamak arzusu içindeler. Ve bu arzu sonucundur ki halklar arasında hala ciddi bir bölünme yok. Hala bir arada yaşama duygusu var. Bu nedenle Anadoludaki insanların da bizi aynı coşkuyla karşılayacağına inanıyorum, evlerini, sofralarını paylaşacağına inanıyorum.

  Bu yürüyüşü ben başlattım ama bu yürüyüş barışı arzulayan, Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümünü arzulayan bu topraklarda barışı özleyen herkesin yürüyüşüdür. Çünkü hepimizin barışa ihtiyacı var. Hepimizin bir arada yaşamaya ihtiyacı var. Dolayısıyla herkesden ricam bu yürüyüşü görmeleri ve bu yürüyüşte yer almaları.Bir saat olabilir yarım saat olabilir bize eşlik edebilirler. Veya bu barış mesajını, bir arada yaşama mesajını, Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümü mesajını kamuoyunda sağduyu ile tartışılması yönünde çaba göstermelerini arzuluyorum. Ve eminim bu yürüyüş daha da büyüyecektir ve bu barış mesajını kamuoyuna taşıyacaktır, Ankaraya taşıyacaktır, toplumun farklı kesimlerine taşıyacaktır. Ve eminim bu yürüyüşle barış umudumuz daha da artar.. ."
  Röportaj: A.Kadir Bal

  # vimeo.com/50075774 Uploaded 78 Plays 0 Comments
 2. Yaşanan savaşın bu kadar normalleştirilmesine, tek çözümmüş gibi gösterilmesine, çatışmaların sürdürülmesine, her gün onlarca ölüm haberi almamıza karşı bir şey yapmak gerektiğini düşünüyorum…İnsan olmak demek bunların karşısında durmak demek, bunlara alışmamak demek. Yürüyüşün hala bir sürü hak ihlalinin olduğu, hala çatışmanın olduğu, nereye dokunsanız ölüm, zulüm, çığlık duyduğunuz bir coğrafyadan başlaması çok anlamlı bir başlangıçtı.

  …Bu yürüyüşün bir metot olduğunu düşünüyorum. Vicdani ret bu yürüyüşün içinde, sivil itaatsizlik içinde, savaş karşıtlığı içinde…Bu yürüyüş ütopik değil, bir yerlerden başlamaya dair bir başlangıç. Biz bu eylemle elbette savaşın durmayacağını biliyoruz ama bu eylem savaşa karşı durmaları için insanların hareket duygusunu tetikliyor.

  …Tarladan koşarak gelen boynumuza sarılan, umudumuzun taşıyıcısınız diyen insanlarla karşılaştık. İnsanların, yaşadıkları acılar karşısında intikam almak yerine, hala barış çabasında ısrarcı olmaları bana çok etkileyici geliyor. Bunca acının içersinde hala “barışalım” demenin bir erdem olduğunun fark edilmesi gerekiyor.

  …Bu topraklara barış gelmek zorunda. Öbür türlüsünü istemek bir tür cinnet, bir tür çılgınlık olur. Ülkenin bir yarısı, politikacıların, medyanın etkisiyle kendisine yalan bir dünya yaratmış, öte yanda ise canıyla, bedeniyle bedel ödeyen insanlar var ve bunların birbirlerine değmeleri gerekiyor. Bu yürüyüş o teması sağlıyor.

  Bu yürüyüş bireysel bir başlangıçtı ama şu anda kolektif bir eyleme dönüştü. Halil’e bir şey olsa bile biz devam edeceğiz. Bu, barışın taşıyıcısı olmak gibi bir şey.

  Röportaj: A.Kadir Bal

  # vimeo.com/50127033 Uploaded 40 Plays 0 Comments
 3. Savaş uçakları Roboski'yi bombaladıktan bir kaç saat sonra bölgede çekilen bu görüntüler, ölenlerin yakınlarıyla ve kaçağa giden diğer köylülerle yapılan görüşmeler, 21 Aralık 2011'de Uludere'de yaşanan vahşeti ve gerçekte neler olup bittiğini olanca yalınlığıyla ortaya koyuyor.

  Roboski Katliamı - Ölüm Kervanı
  Yapım-Yönetim: Arşad Narçin
  Yapım ve Çekim Ekibi: Bedirxan Alkan (İHD Yüksekova) Sami Görendağ (İHD Van)

  (istanbul.indymedia.org)

  # vimeo.com/37748757 Uploaded 2,227 Plays 0 Comments
 4. Ümit Kıvanç'ın Uludere Belgeseli... MAZLUMDER ve İHD destekleriyle.

  # vimeo.com/53375775 Uploaded 1,613 Plays 0 Comments
 5. ROBOSKİ

  Kaldırın görünmez sınırlarınızı cesetlerimizin üstünden/Roboski köyüm…/Kaçağım/kaçakçıyım/Kaç bin yıldır bitmedi mülteciliğim/bedenimin içinde….

  İndirin savaş uçaklarınızı gökten/onlar kuşların göç yolları../Roboski/etime kaynayan çorap/ayaklarım/Annem/ayaklarımdan teşhis ol(m)uşum….

  Hangi Ülkenin sınırını ihlalim/Roboski/Hangi sınırı geçsem/Kürt/hangi sınırı geçsem/yüzüm(e)/çarpıyor ölüm/Roboski/başkalarının çizdiği sınırların/kaçağı/mahkûmu/ölüsüyüm…

  Roboski/33 kurşun/ölü Kürtleri gibi/katillerimizin gözlerinin içine bile bakamadık/gök yarıldı/gökten bombalar/biri bize/çocuklara/kaçakçılara/eşkıyalara/biri anne yüreğinin orta yerine/biride sustukça size/sustukça size…

  Roboski/İnsansız Hava Uçaklarının gördüğü/Tanırının görmediği/Ülke/Köy/cehennem…/Sınırın hangi tarafı Ülkem/Hangi tarafta mülteci/hangi tarafta/dur ihlal’siz/ölüyüm…

  Roboski/Suç bu sahte sınır(sız)/utanmazlığı ihlal/ellerimizdeki kaçak tütün mü?/Ya yüzünüzdeki kaçak/sahte/üzüntü…/kim bombalayacak şimdi/komşularınıza duyduğunuz/emperyalist/tecavüz/düşlerini(zi) …

  Roboski/arafta/Katillerimi/bekleyişim…

  Çetin Yılmaz
  icdalasi@gmail.com

  # vimeo.com/35899040 Uploaded 447 Plays 0 Comments

Roboski

Hakan Topal Plus

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.