1. Co można zrobić z przedmiotem? Przeżyć, nazwać, opisać, wziąć w posiadanie, połączyć w relacje z innymi przedmiotami, wreszcie – przedstawić w medium sztuki. W pracach Bartosza Kokosińskiego przedmioty ukazują swą trudną do opanowania materię. Niechętnie poddają się zabiegom porządkowania, nie dając się przetworzyć w spójny obraz-reprezentację.

  # vimeo.com/55543248 Uploaded 17 Plays 0 Comments
 2. Wystawa Tomka Barana Światło/czułe ukazuje artystę, dla którego materialność i dwuwymiarowość malarstwa to wady – coś, co utrudnia zaangażowanie się i emocjonalne, bezpośrednie „wejście w obraz”. Rozkładanie na czynniki pierwsze, porównywanie do dawnych mistrzów, poszukiwanie źródeł, podobieństw i przyczyny użycia konkretnych technik wydaje się blokować kontakt z tym, czego rzeczywiście doświadczamy. Tutaj liczą się emocje i wrażenia rozłożone w przestrzeni, budowane światłem, załamaniami ścian, przypadkowością faktur, cieniami, jakie generują odpowiednio zaprojektowane kolorowe płaszczyzny. Jego „malarstwo” funkcjonuje tylko w danym miejscu, jest składową tych wszystkich – wydawałoby się banalnych – elementów, które zebrane razem tworzą przestrzeń dla zaistnienia obrazu. Efektem tych bardzo precyzyjnie zaprojektowanych rekwizytów jest niematerialność obiektu.

  Tworząc współcześnie sztukę abstrakcyjną, łatwo zostać posądzonym o zbytni formalizm i tworzenie sztuki wyrachowanej. Tomek Baran proponuje widzom Bunkra Sztuki zupełnie inne doświadczanie prac. Ten młody znakomity malarz, który dał się do tej pory poznać dzięki niezwykłym obrazom nawiązującym do sztuki abstrakcjonistów ekspresyjnych, ukazuje zaangażowanie w coś, z czym malarstwu nie jest po drodze – spektakl, przestrzeń i tymczasowość. Dlatego też ta wrażliwość na przestrzeń oraz poszukiwanie powiązań pomiędzy światłem a kolorem przywodzą na myśl raczej działania Olafura Eliassona, który bada mechanizmy percepcji, angażując widza w swój spektakl, aniżeli statyczne obrazy abstrakcjonistów.

  Światłoczułe są klisze fotograficzne i filmowe, matryce, a także papier. Ale czułe na światło jest również samo malarstwo i oko człowieka. Dwie matryce, które chłoną kolory, przetwarzają je i interpretują. Dla Tomka Barana kontakt z barwami jest przyjemnością. Artysta zanurza się w nie, bawi się nimi, przetwarza, projektuje i generuje. Robi to z niekłamaną pasją. Chociaż – jak sam potwierdza – nie jest kolorystą, czasami granica w fetyszyzowaniu koloru wydaje się być przez niego wyraźnie przekraczana. Jednak przyjemność czerpana z doświadczania tych zdarzeń, jest – jego zdaniem – niezastąpiona.
  Tomek Baran (ur. 1985 roku w Stalowej Woli)
  Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2010 roku w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka). Laureat wyróżnienia czasopisma „Art&Business” podczas 10. Konkursu Gepperta (2011) oraz nagrody na Strabag Artaward International (2012). Mieszka i pracuje w Krakowie.

  # vimeo.com/51508572 Uploaded 259 Plays 0 Comments
 3. Będzie się Dzieło! Nowe prace w Kolekcji Bunkra

  Cała władza w ręce artystów i artystek! Od września Bunkier Sztuki rusza pełną parą z nowym projektem, którego zapowiedź pojawiła się w wakacje wraz z pokazem filmu Transfer Anny Senkary i Cezarego Koczwarskiego oraz umiejscowioną przed Bunkrem antyogrodową instalacją Kopanka. Z okna widziane autorstwa Wojtka Kubiaka.

  Będzie się dzieło! to cykl prezentacji działań twórczyń i twórców, których prace zostały zakupione do zbiorów Galerii w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją. Rozbudowa Kolekcji Bunkra Sztuki. Nie liczcie jednak tylko na wystawy! Artyści i artystki przejmą we władanie całą przestrzeń Bunkra – od podziemi aż po dach. Jedni zaanektują do swoich działań część Galerii, drudzy przemodelują przestrzeń wystawienniczą, a jeszcze inni przekopią się przez istniejącą Kolekcję. Co z tego wyjdzie? Masa eksperymentów, zaskakujących sytuacji i niespodzianek! Wy również znajdziecie niejedną okazję do włączenia się w artystyczne działania.

  A co konkretnie będzie się działo? Już zaspokajamy Waszą ciekawość:

  15.09.2012 (sobota), godz. 16 // Re-painting

  W styczniu i lutym 2012, w trakcie wystawy Pracownia, Wojciech Gilewicz przemienił przestrzeń Bunkra w swoją pracownię. Wyjeżdżając z Krakowa, dał nam nietypowe zadanie – mamy kontynuować część jego pracy, czyli co pół roku przemalowywać pozostawione przez niego obrazy. Zapraszamy zatem do Bunkra na pierwsze wspólne przemalowywanie według instrukcji pozostawionych przez artystę!

  Spotkanie poprowadzi Kinga Olesiejuk, konserwatorka dzieł sztuki współczesnej, która wprowadzi Was w tajniki malarstwa olejnego i wyjaśni znaczenie tej techniki w twórczości Wojciecha Gilewicza. Będzie to również okazja do obejrzenia nowo nabytej pracy artysty, zatytułowanej Rewitalizacje, dokumentującej przemalowywanie przez niego całego miasta.

  14-30.09.2012 // Wystawa prac Tomka Barana

  W kolejnych miesiącach:

  Październik // Bartosz Kokosiński
  Listopad // Honza Zamojski
  Grudzień // Basia Bańda, Monika Drożyńska, Anna Okrasko, Grzegorz Sztwiertnia

  Projekt Będzie się Dzieło! oraz organizowane w jego ramach wydarzenia i warsztaty są częścią zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Nowe nabytki zostały zakupione w ramach zadania Podzielmy się Kolekcją! Rozbudowa kolekcji Bunkra Sztuki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  # vimeo.com/48940804 Uploaded 96 Plays 0 Comments
 4. # vimeo.com/45249069 Uploaded 97 Plays 0 Comments
 5. # vimeo.com/44629605 Uploaded 92 Plays 0 Comments

Kolekcja Bunkra Sztuki

Bunkier Sztuki

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.