1. Co można zrobić z przedmiotem? Przeżyć, nazwać, opisać, wziąć w posiadanie, połączyć w relacje z innymi przedmiotami, wreszcie – przedstawić w medium sztuki. W pracach Bartosza Kokosińskiego przedmioty ukazują swą trudną do opanowania materię. Niechętnie poddają się zabiegom porządkowania, nie dając się przetworzyć w spójny obraz-reprezentację.

  # vimeo.com/55543248 Uploaded 17 Plays 0 Comments
 2. Dyskusja Ryszarda Grzyba z Piotrem Szmitke w Punkcie Agitacji Konsularnej na temat sztuki, dziedzictwa kultury i problemów politycznych Królestwa Metawery. Moderator: Krzysztof Siatka.

  Otwarcie Konsulatu Królestwa Metawery oraz Punktu Agitacji Konsularnej jest pretekstem do prezentacji jego kultury, historii i gospodarki. Spotkanie ma na celu promocję kultury metaweryjskij. W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną dowodów istnienia państwa. Jest to jedna z niewielu możliwości poznania artefaktów, zazwyczaj przechowywanych w magazynach monarszych. Wśród szczególnie ciekawych relikwii, fetyszy, obiektów i dzieł sztuki wymienić należy odkrywki archeologiczne z czasów prehistorycznych – prymitywne narzędzia, m.in. ramkę do kadrowania widoku oraz dokumentację osiągnięć w dziedzinie narodowej nauki, w tym zapis formuły Zyndrama z Murcek i odkrycia ciemnej materii. Rozmowa odbędzie się w języku metaweryjskim i nie będzie przekładana symultanicznie na żaden inny.

  Ryszard Grzyb. Malarz, współtwórca Gruppy, laureat Nagrody im. Jana Cybisa 2012, hodowca kanarków, rybek, żółwi i psów rasowych, instruktor karate, maratończyk.

  Piotr Szmitke. Konsul Generalny Królestwa Metawery w Krakowie, twórca i teoretyk sztuk wizualnych, scenograf, kompozytor, dramatopisarz i reżyser.

  # vimeo.com/55018429 Uploaded 114 Plays 0 Comments
 3. Wystawa Tomka Barana Światło/czułe ukazuje artystę, dla którego materialność i dwuwymiarowość malarstwa to wady – coś, co utrudnia zaangażowanie się i emocjonalne, bezpośrednie „wejście w obraz”. Rozkładanie na czynniki pierwsze, porównywanie do dawnych mistrzów, poszukiwanie źródeł, podobieństw i przyczyny użycia konkretnych technik wydaje się blokować kontakt z tym, czego rzeczywiście doświadczamy. Tutaj liczą się emocje i wrażenia rozłożone w przestrzeni, budowane światłem, załamaniami ścian, przypadkowością faktur, cieniami, jakie generują odpowiednio zaprojektowane kolorowe płaszczyzny. Jego „malarstwo” funkcjonuje tylko w danym miejscu, jest składową tych wszystkich – wydawałoby się banalnych – elementów, które zebrane razem tworzą przestrzeń dla zaistnienia obrazu. Efektem tych bardzo precyzyjnie zaprojektowanych rekwizytów jest niematerialność obiektu.

  Tworząc współcześnie sztukę abstrakcyjną, łatwo zostać posądzonym o zbytni formalizm i tworzenie sztuki wyrachowanej. Tomek Baran proponuje widzom Bunkra Sztuki zupełnie inne doświadczanie prac. Ten młody znakomity malarz, który dał się do tej pory poznać dzięki niezwykłym obrazom nawiązującym do sztuki abstrakcjonistów ekspresyjnych, ukazuje zaangażowanie w coś, z czym malarstwu nie jest po drodze – spektakl, przestrzeń i tymczasowość. Dlatego też ta wrażliwość na przestrzeń oraz poszukiwanie powiązań pomiędzy światłem a kolorem przywodzą na myśl raczej działania Olafura Eliassona, który bada mechanizmy percepcji, angażując widza w swój spektakl, aniżeli statyczne obrazy abstrakcjonistów.

  Światłoczułe są klisze fotograficzne i filmowe, matryce, a także papier. Ale czułe na światło jest również samo malarstwo i oko człowieka. Dwie matryce, które chłoną kolory, przetwarzają je i interpretują. Dla Tomka Barana kontakt z barwami jest przyjemnością. Artysta zanurza się w nie, bawi się nimi, przetwarza, projektuje i generuje. Robi to z niekłamaną pasją. Chociaż – jak sam potwierdza – nie jest kolorystą, czasami granica w fetyszyzowaniu koloru wydaje się być przez niego wyraźnie przekraczana. Jednak przyjemność czerpana z doświadczania tych zdarzeń, jest – jego zdaniem – niezastąpiona.
  Tomek Baran (ur. 1985 roku w Stalowej Woli)
  Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2010 roku w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka). Laureat wyróżnienia czasopisma „Art&Business” podczas 10. Konkursu Gepperta (2011) oraz nagrody na Strabag Artaward International (2012). Mieszka i pracuje w Krakowie.

  # vimeo.com/51508572 Uploaded 259 Plays 0 Comments
 4. http://bunkier.art.pl/?wystawy=nicolas-grospierre-miasto-ktore-nie-istnieje

  http://bunkier.art.pl/?wystawy=laura-pawela-nie-bedzie-dziury-w-niebie-jezeli-nawet-pojdziesz-tylem

  # vimeo.com/50968436 Uploaded 44 Plays 0 Comments
 5. DO Bunkra!

  14.07.2012 (sobota), godz. 11-20

  Wydarzenia towarzyszą projektowi Wymiary utopii.
  Zrealizowano w ramach zadania Otwarta Przestrzeń Sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze.
  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Dzień Otwarty Bunkra Sztuki. Zapraszamy na wystawy prezentowane w ramach projektu Wymiary utopii oraz serię interdyscyplinarnych spotkań i wydarzeń. Wstęp na wystawy i wydarzenia w ramach Dnia Otwartego jest bezpłatny!

  godz. 11 // Zbuduj miasto, które nie istnieje

  Warsztaty dla dzieci realizowane w oparciu o wystawę Miasto, które nie istnieje. Mikołaj Grospierre to artysta, którego inspirują modernistyczne projekty architektoniczne (także takie, które nigdy nie zostały zrealizowane), blokowiska, a nawet książki dla dzieci. Najbardziej znane prace artysty to fotografie przedstawiające nieistniejące budynki i miasta. W trakcie spotkania zrealizujemy przestrzenne kolaże inspirowane pracami artysty (jak Volkenbrasil), złożymy papierowy model samolotu i pomożemy artyście zbudować na wystawie Duży dom.

  W ramach Małego Klubu Bunkra Sztuki.

  godz. 12 // Diagram – instrukcja obsługi

  Otwarte warsztaty. Przestrzeń pomiędzy wystawami Laury Paweli i Nicolasa Grospierre’a zostanie oddana widzom. Zapraszamy do współtworzenia projektu graficznego. Obejrzyj wystawy, poszukaj inspiracji, skonfrontuj swoje przemyślenia, wyraź opinię i utrwal ją. Krótki wstęp na temat teorii diagramów wygłosi Aneta Rostkowska. Autorem grafiki jest Kuba Woynarowski.

  godz. 14 // Spotkanie z artystą

  Spotkanie z Nicolasem Grospierre’em na wystawie Miasto, które nie istnieje. Artysta opowie o swoim projekcie, wskaże źródła inspiracji, zada pytania publiczności. W czasie spotkania zainicjujemy warsztaty związane z pracą Duży Dom.

  Na wystawie prezentowane są prace dokumentujące naszą współczesną architektoniczną rzeczywistość. To obiekty dziwolągi, modernistyczne monumenty, budowane w oparciu o idee architektury dla Nowego Człowieka, ale także budynki, w których mieszkamy, nasze domy, bloki i osiedla. Grospierre przygląda się im z podziwem i nostalgią. Niczym etnograf szuka sposobu na ich ponowne wykorzystanie. Praca Duży Dom to przestrzeń stworzona dla widza po to, by mógł wspólnie z innymi skonstruować swój własny blok z elementów, które nas otaczają, które widzimy na co dzień – fragmentów wielkiej płyty, okien, drzwi, betonowych ścian.

  godz. 16 // Utopijne piękno matematyki

  Czy w matematyce, najściślejszej ze wszystkich nauk ścisłych, istnieją utopijne teorie? A jeśli tak, czy można je matematycznie udowodnić? W swoim wystąpieniu dr Adam Roman przybliży słuchaczom utopijną ideę Davida Hilberta oraz opowie o tym, jak wpłynęła ona na rozwój matematyki.

  Adam Roman. Urodził się w Krakowie w 1980 roku. Jest pracownikiem Instytutu Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor nauk matematycznych w zakresie informatyki. Zajmuje się teorią języków formalnych.

  godz. 18 // Szlakiem krakowskich utopii

  Czy w Krakowie kryją się jakieś elementy utopii? Przekonajcie się o tym sami w trakcie spaceru. Przyjrzymy się zarówno architekturze odnoszącej się do utopijnych idei, jak i innym miejscom, w których realizowane są idealistyczne założenia. Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk, Anna Lebensztejn.

  Spacerowano już po Krakowie szlakiem królów, kobiet, trasą uniwersytecką, żydowską czy też szlakiem ukrytych ogrodów. Tym razem Bunkier Sztuki zaprasza na spacer, którego temat nieco koliduje ze stereotypowym wizerunkiem Krakowa – siedliska konserwatyzmu. Postaramy się pokazać Wam bardziej alternatywną stronę miasta, wędrując trasą utopii. Na naszym szlaku przyjrzymy się najciekawszym zabytkom architektury XX wieku, odnoszącym się do idealistycznych założeń, zwrócimy uwagę na organizacje realizujące idee współpracy i sprawdzimy czy w Krakowie możliwe jest utopijne myślenie. Innymi słowy zobaczymy, jakie wymiary utopii można odnaleźć w Krakowie.

  # vimeo.com/50554860 Uploaded 44 Plays 0 Comments

Dokumentacje

Bunkier Sztuki

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.