Dodatkowy opis kampani znajdziesz na freshmail.pl/blog/case-study-kampanii-wyroznionej-w-golden-arrow/

Zamów usługi email marktingowe dla swojej firmy: freshmail.pl/uslugi-email-marketing/

CEL KAMPANII

Przygotowanie skutecznej kampanii e-mail marketingowej dla Diamonds Factory, czyli nowego studia fotograficzno - filmowego do wynajęcia w Krakowie. Projekt jest niszowy, a jego promocja ze względu na mały budżet musiała zostać skierowana do dokładnie dobranej grupy odbiorców. Kampanię charakteryzował lokalny, sprecyzowany zasięg, mała baza oraz niewielki budżet. Tutaj trzeba było działać z precyzją snajpera.

PRZYGOTOWANIA

Plan był ambitny, postanowiliśmy oprzeć kampanię na wysoce spersonalizowanych wiadomościach. Potrzebowaliśmy jednak więcej informacji o naszych odbiorcach. Lista adresatów kampanii została dostarczona przez firmę Diamonds Factory. Zawierała jednak tylko adresy e-mail, zebrane wcześniej w akcji teaserowej. Wykorzystując je, pozyskaliśmy z serwisów typu social media ogólnodostępne informacje, takie jak imię i nazwisko. Posłużyły one zarówno do personalizacji wiadomości jak i do odnalezienia przykładowych zdjęć autorstwa naszych odbiorców – do tego celu wykorzystaliśmy strony fotografów.

PIERWSZY MAIL

Pierwsza wiadomość miała przede wszystkim zaintrygować odbiorcę. Po otwarciu maila, fotograf zobaczył głównie zdjęcie swojego autorstwa, które jak się okazało po przewinięciu okna, stanowiło część newslettera od Diamonds Factory. Oczywiście, każdy oglądał tylko swoje zdjęcie, podpisane własnymi danymi, aby uniknąć oskarżeń o naruszenie praw autorskich czy publiczne odtwarzanie dzieła.

Treść wiadomości była wysoce spersonalizowana - nie tylko poprzez użycie imienia i nazwiska, ale również nawiązanie do poprzednich prac odbiorcy (np. do osób zajmujących się fotografią studyjną: „wiem, że zajmujesz się fotografią studyjną i to z całkiem niezłym skutkiem, o czym świadczy powyższe zdjęcie:-)”). W tekście pojawiła się także informacja o możliwości wypróbowania nowego studia fotograficznego w wyjątkowej cenie. Promocja polegała na wysłaniu każdemu odbiorcy indywidualnego, krótkoterminowego kuponu rabatowego. Przy tego typu działaniach ważne jest, aby ustalić niezbyt odległy termin ważności kuponu.

DRUGI MAIL

Po 14 dniach odbiorcy otrzymali kolejną wiadomość, przypominającą o kończącym się okresie ważności kuponu promocyjnego.

A GDZIE TESTY?

Zwykle przy tworzeniu strategii e-mail marketingowej przeprowadza się liczne testy, które pozwalają określić najbardziej optymalny dzień/godzinę wysyłki (raporty dzienne/godzinowe) lub temat i nadawcę wiadomości (testy A/B). Testy jednak opierają się na wysłaniu wiadomości do części odbiorców i analizy ich reakcji, dlatego w tym przypadku ze względu na małą liczbę odbiorców nie mogliśmy sobie na to pozwolić. Wszystkie decyzje musiały zostać podjęte w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie.

Na porę wysyłki wybraliśmy sobotę wieczorem, wiedząc, że niewielu marketerów wtedy wysyła, co miało stanowić nasz atut. Nie chcieliśmy, aby nasze starannie spersonalizowane wiadomości zniknęły w tłumie innych e-maili. Drugim powodem była znajomość zachowań odbiorców, w trakcie zbierania danych na ich temat w social mediach. Zauważyliśmy bowiem, że konta większości z nich są aktywne właśnie w tym czasie.

I JAK NAM WYSZŁO?

Doskonale. Średni Open Rate z wysyłek wyniósł 41,27%, a CTR 28,4%. Każda zainwestowana złotówka przyniosła 53zł sprzedaży i przełożyła się na obłożenie studia na poziomie 91% czasu.

Kampania ta dowodzi, że nawet przy skromnym budżecie i niewielkiej bazie, wykorzystując odpowiednie narzędzia i korzystając z doświadczenia specjalistów, można odnieść e-mail marketingowy sukces.

# vimeo.com/31248067 Uploaded

Case Studies

FreshMail PRO

Zobacz jakie kampanie zrealizowaliśmy.

Browse This Channel

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.