ATÖLYE Mercek

ATÖLYE PRO

ATÖLYE İstanbul olarak yerel değerlerimize sahip çıkıyor ve yerel yaratıcılık kültürüne sonuna kadar destek vermeye çalışıyoruz. Bu bağlamda, uluslararası bir ağın ilgisini çekecek kültür varlıklarımızın önemli bölümünü oluşturan zanaatkarlık kültürünün…


+ More

ATÖLYE İstanbul olarak yerel değerlerimize sahip çıkıyor ve yerel yaratıcılık kültürüne sonuna kadar destek vermeye çalışıyoruz. Bu bağlamda, uluslararası bir ağın ilgisini çekecek kültür varlıklarımızın önemli bölümünü oluşturan zanaatkarlık kültürünün bugüne entegre edilerek korunması, genç jenerasyona tanıtılması ve pazarlanması gerektiğine inanıyoruz.
Halıcılık, kumaş dokumacılığı, seramik-çömlek yapımcılığı, müzik aletleri yapımcılığı, taş işçiliği, ahşap ve ağaç işçiliği gibi geleneksel Türk el sanatları, Anadolu'nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasını bugüne taşıyor. Ancak başta endüstrileşme olmak üzere teknolojide yaşanan gelişmeler toplumun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısını değiştirmiş; el sanatlarına olan ilgiyi zayıflamış ve süreç içinde el sanatları yok olma sınırına gelmiştir. Bunun için, geleneksel köklerden beslenen zanaatkarlığı bugün ile buluşturmayı, sağladığımız ortak çalışma ve üretim alanlarında yeni teknolojilerle tanıştırmayı amaçlıyoruz. Böylece, zanaatkarların şu anda buluşma imkanı bulamadıkları genç nesil yaratıcılarla ortak projeler üretmelerini ve workshoplar vermelerini hedefliyoruz. Bunun bir ön hazırlığı olarak da; zanaatkarların atölyelerine giderek onları yakından tanıyor, hikayelerini dinliyor ve çalışmalarına tanıklık ediyoruz. İlham verici hikayeleri ve sektörel problemleri ATÖLYE Mercek adı altındaki video filmler olarak, komunitimizle paylaşıyoruz.

ATÖLYE İstanbul doesn't forget our local values, and we try to support the local creative culture as much as we can. We do this by promoting the crafting culture, the production of high quality hand-made products fused with tradition and art, to the international community, and also to the younger generations living in Turkey. Rug making, weaving, ceramic-pot making, musical instruments, stone masonry, wood and tree masonry are all traditional Turkish arts that are seeped in the rich tradition of Anatolia, the tradition of thousands of years. But industrialization has changed the socio-cultural and socio-economic structure of society, interest in hand crafts has weakened and today, most are at the brink of extinction.To help save them, we aim to combine the crafting culture with contemporary culture, to enable new projects to spring forth where new technologies are combined with traditional experience. This way, the past can collaborate with younger generations, and the young can learn
from the old. As a preparation for this bridging, we are visiting artisans workshops and listening to their stories, getting to know them and witness their labor. We film their inspiring stories and share them with our community, as ATÖLYE Mercek.

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.