1. BADRI SHOW DIRECTOR,WRITER,CAMERA BY ALI,OK
  GERMANY ESSEN 2010

  # vimeo.com/16411266 Uploaded 30 Plays 0 Comments
 2. BADRI SHOW DIRECTOR,WRITER,CAMERA BY ALI,OK
  GERMANY ESSEN 2010

  # vimeo.com/16409491 Uploaded 32 Plays 0 Comments
 3. BADRI HEMATYAR GERMANY

  # vimeo.com/15446119 Uploaded 247 Plays 0 Comments
 4. باد صبا (نام انگلیسی The Lovers' Wind =باد عاشقان) فیلم مستندی است درباره طبیعت و مردم ایران ساخته آلبرت لاموریس در سال ۱۹۶۹. فیلم بسیار نوستالژیک و مدّت آن ۷۰ دقیقه است.

  فیلم سراسر ایران را از آسمان با بالگرد نشان می‌دهد. موسیقی فیلم آثار سنتی موسیقی ایران هستند و ساختهٔ حسین دهلوی. فیلم به سفارش وزارت فرهنگ و هنر دولت ایران و برای مقاصد تبلیغاتی ساخته شد.

  پس از پایان فیلم‌برداری و ارائه اثر به دولت ایران به درخواست آنان تصمیم به اضافه کردن جلوه‌های صنعتی ایران گرفته شد. در حین فیلم‌برداری از سد کرج در اطراف تهران به دلیل نقص فنی بالگرد، آلبرت لاموریس، کارگردان فیلم کشته شد.این فیلم در سال ۱۹۷۸ نامزد جایزه اسکار بهترین مستند شد. حدود ۸۵ درصد از فیلم از بالگرد فیلمبرداری شده است.

  بالگرد گروه، هنگام فیلمبرداری از سد کرج به کابل های مخصوص تمرین تکاوران برخورد کرد و سقوط کرد که منجر به کشته شدن کارگردان فیلم آلبر لاموریس و گروهش شد.

  در اواخر دهه‌ي ۴۰ هجری شمسی به سفارش وزارت فرهنگ و هنر وقت از کارگردان هنرمند فرانسوی «آلبرت لاموریس» جهت تهیه‌ي فیلم مستندی از ایران دعوت به‌عمل آمد. در خصوص زندگی‌نامه و سوابق کاری آلبرت لاموریس باید اشاره کرد که وی متولد سیزدهم ژانویه ۱۹۲۲ در شهر پاریس بود. لاموریس در ابتدا کارش را با عکاسی شروع کرد و در اواخر دهه‌ي ۴۰ میلادی رو به سوی ساخت فیلم‌های کوتاه آورد و چندی نگذشت که سادگی و بی‌آلایشی شاعرانه‌ي فیلم‌های کوتاه و نیمه‌بلند او آوازه‌ي جهانی پیدا کردند.

  لاموریس در صنعت سینما و فیلم‌سازی در بخش‌های مختلفی فعالیت داشت و در این زمینه موفق به دریافت جوایز بزرگی شد.

  در دستور کار لاموریس چنین آمده بود که او فیلمی از ایران تهیه کند که معرف فرهنگ و ایران آن روزگار باشد. او پس از فراهم کردن مقدمات کارش به ایران سفر کردو با گروه فنی و حرفه‌ای خود شروع به برداشت صحنه‌های فیلم کردند و در آخر همین برداشت ‌ها از طرف لاموریس به عنوان فیلم اصلی معرفی شدند ولی پس از ارسال اولین نسخه تدوین شده فیلم به ایران، از آن خرده گرفته شد زیرا فیلم گویای صنعت و تکنولوژی آن روزگار ایران که به زعم حکومت آن زمان از نشانه‌های پیش‌رفت و مترقی‌بودن یک جامعه شمرده می‌شد نبود به همین منظور از لاموریس خواسته شد که مجدداً به ایران سفر کند و از چنین فن‌آوری ها و دستاوردهای صنعتی ایران نیز فیلم تهیه کند و در فیلم نهایی خود بگنجاند. به همین علت لاموریس مجبور شد برای بار دوم به ایران سفر کند و درنهایت در حال فیلم‌برداری آخرین صحنه‌های فیلم بر فراز مجموعه‌ي سد کرج بر اثر سانحه‌ای که برای هلي‌کوپتر حامل وی رخ داد، لاموریس، فیلم‌بردار او تابری، خلبان و کمک خلبان هلی‌کوپتر در دریاچه‌ي سد کرج غرق شدند و پس از خارج کردن لاشه‌ي هلی‌کوپتر از دریاچه، مدارکی را که به دست آوردند به دستیار لاموریس-دنیس کازابیانکا- و پسرش-کلود لاموریس- دادند و آنها بنا به عقیده‌ي خود لاموریس که فیلم اصلی همان نسخه‌ي اول بود، این بخش را به صورت الصاقی در ابتدای نسخه فیلم نهایی مونتاژ کردند. فیلم باد صبا در مقام انتخاب موضوع هم‌چون بسیاری از مستندهای دیگر که به معرفی مکانی جهت آشنایی دیگران با آن سرزمین یا کشور خاص می‌پردازد، چندان ویژگی خاصی ندارد و بیشتر جنبه‌ي سفارشی بودن فیلم به چشم می‌خورد ولی نکته‌ای که در این خصوص این فیلم را از سایر فیلم‌های مستندی که از ایران تهیه شده‌است متمایز کرده، نحوه‌ي پرداخت به متن داستان، تکنیک ابداعی لاموریس برای فیلم‌برداری و شیوه‌ي تدوین این فیلم می‌باشد.در ضمن ثبت مکان‌ها وبناهایی از ایران که درطول سالیان دراز دست‌خوش تغییرات فراوانی شده‌اند دراین فیلم، باعث شده است که فیلم باد صبا، هم به عنوان سندی تاریخی و هم به عنوان بخشی از تاریخ سینمای ایران، از جایگاه خاصی برخوردار باشد. گفتنی است که لاموریس به هنگام تهیه‌ي فیلم جهت انتخاب مکان‌هایی که از آن‌ها فیلم‌برداری کرد، از مشاوره با گروهی از صاحب نظران ایرانی و نیز پرفسور چلکوفسکی، ایران‌شناس برجسته، بهره جست و بدین ترتیب نگاه و نظر خویش را بر تجربه‌ي افراد صاحب‌نظر وآگاه در این زمینه استوار کرد و بهترین نتیجه را نیز گرفت.

  لاموریس از هوشمندی والایی در ساخت این فیلم برخوردار بود که این هوشمندی از نگاه او به فرهنگ ایرانی به خوبی مشاهده می‌گردد، بدین معنی که او با انتخاب الگوی داستان روایی که در میان ایرانیان سابقه‌ای دیرینه دارد و شاید بتوان گفت که یکی از ماندگارترین الگوهای رایج در این سرزمین برای انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر است، فیلم خود را از حالت سفارشی بودن به پاره‌ای از ادبیات داستانی ایران بدل کرد و همین رمز ماندگاری و توفیق فیلم اوست. در فیلم باد صبا داستان و روایت فیلم از زبان شخصیت‌های مجازی ولی در عین حال قابل قبول و لمس‌شدنی برای مردم روایت می‌شود و نه از زبان کارگردان. این ویژگی از جذبه‌های فیلم است که بیننده را با خود تا انتهای داستان همراه می‌کند.

  لاموریس در انتخاب شخصیت اصلی که محور فیلم قرار گرفت، از هوش، تجربه و ذوق شاعرانه‌ي خویش بهره جست. قالبی که او برای فیلم مستند خویش برگزید قالب استعاره بود که در فرهنگ و ادب مردم ایران از جایگاه خاصی برخوردار است و همین قالب به او این امکان را می‌داد که بتواند بسیاری از حرف‌هایی را که در شرایط عادی و در چارچوب رسمی توان بیان کردن آن‌ها را نداشت، به صورتي ساده و پذیرفتنی بیان کند و با این کار حال و هوای فیلم را از یک فیلم مستند صرف خارج نماید.

  انتخاب بادها به عنوان گردانندگان صحنه‌های فیلم این امکان را به لحاظ فیلم‌برداری در اختیار کارگردان می‌گذاشت که او از منظر چشم بادها به ایران نگاه کند و با آن‌ها به هر سوی این سرزمین سفر کند، به گوشه‌ها و زوایای مختلف این کشور پهناور سربکشد، بی‌هیچ دل‌بستگی سیال و رها راه خود را پیش‌گرفته و از جایی دیگر سردربیاورد. ولی نکته‌ي قابل تأمل این است که لاموریس با انتخاب گونه‌های باد در واقع رفتارها و صورت‌های مختلف فرهنگ و خلق و خوی مردم ایران را به تصویر کشیده است. مردمی مهربان، زحمت‌کش، سرسخت، جنگ‌آور، معتقد به خدا و بعضاً کم‌لطف و ناسپاس.

  شاید فیلم باد صبا را به لحاظ این‌که فیلم نامه و متن گفتاری از پیش تعیین شده‌ای دارد، نتوانیم در گروه فیلم‌های مستند صرف دسته‌بندی کنیم ولی به لحاظ صحنه‌ها و تصاویری که فیلم را تشکیل می‌دهند در گروه فیلم‌های مستند جای می‌گیرد، زیرا در این فیلم از هیچ صحنه‌ي از پیش ساخته شده‌ای استفاده نشده است به گونه‌ای که تمام صحنه‌ها به صورت ناب و خود به خودی می‌باشند و در این میان کارگردان تنها نقش انتخابگر و تنظیم‌کننده را داشته است.

  نکته دیگری که فیلم باد صبا را از سایر فیلم‌های مستندی که تا به حال از ایران ساخته شده برجسته می‌کند جامع‌نگری فیلم می‌باشد، به گونه‌ای که بیننده همراه با این فیلم از گوشه گوشه‌ي ایران، از جنوبی‌ترین نقطه‌ها تا شمالی‌ترین نقطه‌ي آن و از محروم‌ترین بخش‌ها تا مدرن‌ترین شهرها دیدن می کند و در این میان سوار بر اسب خیال برای خود داستانی را از تمدن‌های باستانی، فرهنگ‌های عامیانه‌ي مردم، طبیعت زیبا، پیروزی‌ها، شکست‌ها، امکانات و مواهب خداوند و شعور انسانی به تصویر می کشد.

  قوه‌ي خلاق لاموریس دربه تصویرکشیدن متن روایی داستان که توسط روژه گلاشان نوشته شد، هم‌آهنگی صحنه‌ها با متن و از آن مهم‌تر ترکیب بدیع و بی‌نظیر صحنه‌ها با موسیقی که به فراخور هر مکانی رنگ و بوی آن‌جا را به خود می‌گیرد و در نهایت ترکیبی محکم و دل‌نشین به دست می دهد، به خوبی مشهود است و از جمله نکات شاخص و ویژه‌ي فیلم باد صبا به شمار می‌آید..

  # vimeo.com/33474209 Uploaded 4,397 Plays 1 Comment
 5. The Sony NEX-VG900 gets a 4/5 in my book. I loved working with a full frame video camera. And having APS-C as an option that can be turned on is brilliant. Check out my review for more details and demo footage.

  More info on the website here: dslrvideoshooter.com/episode-50-sony-nex-vg900-camera-review/

  VG900:
  bhphotovideo.com/c/buy/Sony_vg900/Ntt/Sony+vg900/N/0/kw/search/BI/6566/KBID/7173/DFF/d10-v1-t12

  Lens I used:
  bhphotovideo.com/c/product/439161-REG/Sony_SAL50M28_SAL_50M28_Normal_AF_D.html/BI/6566/KBID/7173

  Rig I showed in the video:
  amazon.com/gp/product/B005MRXPE4/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&tag=tecbri-20&linkCode=as2&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B005MRXPE4

  # vimeo.com/56672710 Uploaded 49.6K Plays 53 Comments

ALI,OK

Ali Ok

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.