Detaylarını okumak için: cokgezenlerkulubu.com/city/view/prag/1056

Video: Deniz Tarsus, Ethem Onur Bilgiç

# vimeo.com/116047455 Uploaded 59 Plays / / 0 Comments Watch in Couch Mode

Follow

Cok Gezenler Kulübü

Çok Gezenler Kulübü

Çok Gezenler Kulübü, masa başı işini bırakıp; dünyayı tanımadan, seyahat etmeden, bir bilgisayar önünde rutin düzende iş yaparak devam eden hayatı değiştirmek gerek dediğim gün kafamda kurulmuştu. Sergi gezemez, kitap okuyamaz, Nouvelle Vague konserinin


+ More

Çok Gezenler Kulübü, masa başı işini bırakıp; dünyayı tanımadan, seyahat etmeden, bir bilgisayar önünde rutin düzende iş yaparak devam eden hayatı değiştirmek gerek dediğim gün kafamda kurulmuştu. Sergi gezemez, kitap okuyamaz, Nouvelle Vague konserinin son şarkısına bile yetişemez bir haldeyken gelişim için değişim şart dedim. Gerçekleşmesi için Pegasus gibi yeni ve genç bir ekibin projeye inanıp, destek vermesini beklemek, sonra da kendim gibi seyahati iş edinmiş iyi yazan, iyi fotoğraf çeken, iyi sorular soran insanları bulmam gerekti.

Ben gittiğim şehirlerde turist değil, bir yerli gibi yaşamak isterim. Fransız'ın gününü, Alman’ın sanat anlayışını, Danimarkalı’nın sabah kahvaltısında ne yediğini, İtayan'ın siestasının nedenini öğrenmezsem eksik hissederim. Dini farklılıkların; yaşam alanına, başkasının fikrine saygının; kendi bulunduğumuz sınırlı ortamları (ki buna aile, mahalle, şehir, ülke gözüyle kademe kademe bakabilirsin) terketmemiz, diğerinin hayatını yaşamaya, anlamaya, hatta benimsemeye başlamamızla mümkün olabileceğine inanıyorum. Çok Gezenler Kulübü aslında işimiz yok, paramız çok, sponsor da bulduz tatile gideriz projesi değil. Avrupa’da on beş yaşında çocuklar diğer ülkeleri tanımak için sırt çantalarıyla yola çıkıyorsa, bizde neden olmasın, buna belki bir katkımız olur fikrinin ön ayağı. Onların en büyük avantajı dil bilmeleri. Türkiye’de bu durumun engel olduğunu düşünen; nasıl gideceğiz, bilmiyoruz, dilini de anlamayız cümleleriyle kendine boşuna eziyet eden çok insanla karşılaştım.. Bütün ihtiyaç kalk gidelim diyen bi arkadaş. Belki Türkçe içerik ve bilinenin dışında bir rehber, insanlarda hem tanımadıkları hem de tanıdıkları şehirlere gitme isteğini artıtır.

Shout Box

Browse This Channel

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels. Channels