Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu

ENGELSİZ BİLİŞİM GÜNLERİ

ENGELSİZ YAŞAM FUARINA RENK KATTI

Celal Bayar Üniversitesi’nin sekretaryalığını yürüttüğü Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu tarafından düzenlenen “Engelsiz Bilişim Günleri” 1-4 Aralık 2011 tarihlerinde Engelsiz Yaşam Fuarı’nda gerçekleştirildi.

İstanbul Engelsiz Yaşam Fuarı 2011 Fuarın açılışına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç, Aile ve Sosyal İlişkiler Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetler Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, İBB Özürlüler Müdürü Bekir Köksal, İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Önal Ünaltekin, Sanatçı Metin Şentürk katıldı. Ayrıca Türkiye Ortopedik Özürlüler Federasyon Başkanı Cemal Merdan, İlçe Belediyeler, Engelli Dernekler ile çok sayıda özürlü ve özürlü yakını Engelsiz Yaşam Fuarına katıldı.

# vimeo.com/33647748 Uploaded 13 Plays 0 Comments

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu

Engelsiz Bilişim

NEDEN ENGELSİZ BİLİŞİM?

Türkiye tarafından imzalanan, toplam 50 maddeden oluşan ve taraf olan devletlere, engellilere karşı ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onların…


+ More

NEDEN ENGELSİZ BİLİŞİM?

Türkiye tarafından imzalanan, toplam 50 maddeden oluşan ve taraf olan devletlere, engellilere karşı ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve onların yaşam standartlarını yükseltmek gibi yükümlülükler getiren BM Engelli Hakları sözleşmesinde: “Fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel çevreye, sağlık ve eğitim hizmetlerine, bilgiye ve iletişime erişimin engellilerin tüm insan haklarından ve temel özgürlüklerden tam yararlanmasını sağlamadaki öneminin kabul edileceği” maddesi yer almaktadır. Bu kapsamda en önemli unsurlardan birisi de hiç şüphesiz ki internet ve bilişim teknolojileridir.

Türkiye’deki 36.5 milyon internet kullanıcıları içerisinde engelli nüfus önemli bir yere sahiptir. Bilgisayar teknolojileri ve internet, günümüz insanının, bilgi ve iletişim ihtiyaçlarına, daha kolay, daha hızlı ve daha ekonomik çözümler bulabilmesini sağlamaktadır. Bu imkanlardan, engelli kişilerin de yararlanabilmesi ve bilişimle engellerin kaldırılması için, verilen hizmetlerde bazı düzenlemeler yapılması, yeni bilişim teknolojileri geliştirilmesi ve yaygınlaşması gerekmektedir. Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ÖZİDA ve Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün bu alanda önemli çalışmaları vardır. Bu çalışmaların daha yaygın hale gelebilmesi ve bilişimle engellerin kaldırılabilmesi için herkesin daha fazla sorumluluk üstlenmesi ve ortak bir eylem planı oluşturularak hareket edilmesi gerekmektedir.

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.