1. S nápadem na vznik tohoto videa přišla sama dcera, inspirací nám také byl úmysl papeže Františka na měsíc červen. Natáčení proběhlo spontánně na jeden zátah a krátký spot jsme věnovali Papežskému misijnímu dílu dětí. Nejedná se o placenou reklamu, ale o podporu něčeho, co považujeme za dobré. Nejen pro naši rodinu a společnost, ve které žijeme, ale i obyvatele v nouzi na celém světě. Papežské misijní dílo sdružuje děti z více jak 130 zemí a jeho hlavním heslem je „Děti pomáhají dětem“.

  The idea of this short came from my daughter and it was inspired by the June intention of Pope Francis. We made it spontaneously in one shot and dedicated it to the Pontifical Society of the Holy Childhood. This is not a paid advertising, but a support for something we think is really good. Not only for our family and society we live in, but also for people in need all over the world. The Pontifical Society of the Holy Childhood brings children together from more than 130 countries and its main motto is "Children helping children".

  --
  Prayer performed by Madlenka
  Shot by Kateřina & Martin J. Rýznar
  Music by Hachiko (The Faithtful Dog) by The Kyoto Connection (freemusicarchive.org/music/The_Kyoto_Connection/Wake_Up_1957/09_Hachiko_The_Faithtful_Dog)

  Used equipment:
  Sony A7s + Commlite EF FE adapter + Canon EF 50mm f/1.8 II
  LG Nexus 5X (shot from above) on a microphone stand
  DJI Mavic Pro (some footage from test flights)
  Aputure Amaran HR672W LED with umbrella as a softbox
  Manfrotto stand with Konova K3 slider
  Zoom H4n + Rode NTG-2

  # vimeo.com/222013806 Uploaded 93 Plays 0 Comments
 2. # vimeo.com/120816157 Uploaded 250 Plays 0 Comments
 3. # vimeo.com/117844384 Uploaded 63 Plays 0 Comments
 4. V roce 2013, během velikonočních svátků, navštívili zástupci Papežských misijních děl z České republiky stát rovníkové Afriky, kam také mimo jiné směřuje pomoc od českých dárců. Jednalo se o Ugandu - Perlu Afriky. Z této návštěvy již vzniklo video DVD s názvem "Velikonoce v Ugandě" a na začátek příštího roku připravujeme film "Naděje pro Ugandu" z prostředí tamního národního semináře sv. Pavla.
  --
  Produced by Pontifical Mission Societies (MISSIO) Czech Republic.
  Translation: Martin Burza
  Camera Assist: Luboš Fronk
  Music: Emotional Piano from Bob's Music
  Camera + Edit: Jan Štindl (janstindl.cz/)

  Papežská misijní díla (MISSIO)
  missio.cz/
  Číslo účtu: 72540444/2700
  VS: 30 - Podpora bohoslovců v misiích

  # vimeo.com/114748575 Uploaded 89 Plays 0 Comments
 5. There is lot of pain in the World. But there is also one Hope.

  Through the worldwide collection on World Mission Sunday you can support over 6.000 missionary projects in more than 1.000 dioceses in the World.

  Please support Pontifical Mission Societies in your country.

  --
  Created by the National Office of Pontifical Mission Societies in the Czech Republic to the World Mission Sunday. The footage came from Kenya, mainly Kahawa slum in Nairobi on Good Friday 2014.

  Directed & camera by Martin J. Rýznar – Paxart Studio
  Licensed music by Nicholas Kirk – Heartfelt

  YouTube version: youtu.be/dQ95ROglP5E

  # vimeo.com/108575484 Uploaded 270 Plays 0 Comments

missio

Paxart Studio Plus

Oficiílní kanál Papežských misijních děl v České republice | The official channel of Pontifical Mission Societies in the Czech Republic

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.