1. NIPT testi, yüksek tanı duyarlılığı olan bir tarama testidir. Henüz tanı amaçlı kullanılmamaktadır. Tanı amaçlı yapılan amniyosentez, kordosentezin yerini almamıştır.

  Daha fazla bilgi için: eklinik.net/hekim/op-dr-cevahir-tekcan

  # vimeo.com/190828803 Uploaded 10 Plays 0 Comments
 2. Myom, rahmin düz kas tabakasından kaynaklı, kadınlarda gözlenen, en sık iyi huylu tümörlerdir. Amerika’da yapılan bir çalışmada, sokaktan geçen, üreme çağındaki kadınlarda MR görüntüleme yapıldıpında, kadınların %75’inde, değişik büyüklüklerde myomlar saptanmıştır. Burada, myoma müdahale edilmesini gerektiren şey, myomun herhangi bir şikayete neden olup olmamasıdır.
  Myomlar yerleşim yerlerine göre 3’e ayrılmaktadır. Bunlardan ilki, rahmin her ay kanayan dokusu olan endometriumdan kaynaklanan submüköz myomlardır. Bunlar, büyüklüğüne bakılmaksızın hastalarda en sık kanama şikayeti oluştururlar. İkinci olarak, rahmin kas dokusundan kaynaklanan myomlara intramural myomlar denmektedir. Bu myomlar hem kanama yapabilirler, hem rahmi büyütebilirler, yerleştiği yere göre bebek oluşmasını da engelleyebilirler. Bunların olması durumunda da hastaya mutlaka cerrahi ile müdahale edilmelidir. Rahmin karın içi bölümünden kaynaklı myomlara da subseröz myomlar denmektedir. Bunlar büyümek için daha geniş yer bulduklarından dev boyutlara ulaşabilir. Büyük boyutlara ulaştıkları zaman önde idrar kesesine, arkada bağırsaklara bası yaparlar. İdrar kesesine bası yaparlarsa, idrar zorlukları, idrar kaçırmalar, devamlı bir idrar hissi, oluşabilir. Bu şikayetle başvuran hastalarda ameliyat seçeneği mutlaka düşünülmelidir. Eğer arka tarafa yerleşmişse, o zaman bağırsaklara bası yapabilirler, bu durumda hastada konstipasyon denilen kabızlık semptomları olabilir ya da arka tarafta devamlı bir dolgunluk hissi olabilir. Bu durumlarda da ameliyat düşünülmelidir. Bunlar bazen çok büyük boyutlara ulaşıp hastanın karnında eline gelebilirler, burada da yine ameliyat seçeneği mutlaka düşünülmelidir.

  Daha fazla bilgi için: eklinik.net/hekim/op-dr-cevahir-tekcan

  # vimeo.com/190828756 Uploaded 11 Plays 0 Comments
 3. Hamile kalmayı düşünen kadınlar, mutlaka bir jinekolojik kontrolden geçmesi gerekmektedir. Özellikle yumurtalıklarının ve rahminin değerlendirilmesi, gebeliği engelleyici her hangi bir patalojinin olup olmadığına bakılması gerekir. Bu muayeneye mutlaka bir smear eklenmelidir. Bu gün dünya sağlık örgütü ve pek çok opsetik derneği gebelikten üç ay önce folik asit kullanımını önermektedir. Bu nedenle hastalara mutlaka 400mg. folik asit başlanmaktadır. Fazla kullanılan folik asitin bebeklerde otizm riskini de arttırdığına yönelik birkaç yayın bulunmaktadır, bu nedenle gebe kalmak isteyen kadının günde 400mg. folik asit kullanması gerekmektedir. Eğer gebelik sırasında gebeliği tehlikeye sokacak her hangi bir kronik hastalık varsa (şeker hastalığı, böbrek hastalığı v.b.) bunların tedavisi gebeliğe uygun şekilde değiştirilmelidir. Çocuğum olacak mı kaygısıyla gelen kişilerden zaman zaman bazı hormon testleri, sperm testleri istenmektedir. Gebelik düşünen kişilerde bu tür testlerin yapılmasına gerek yoktur.

  Daha fazla bilgi için: eklinik.net/hekim/op-dr-cevahir-tekcan

  # vimeo.com/190828718 Uploaded 45 Plays 0 Comments
 4. Kadınlar her ay adet kanamasıyla birlikte o ay kendini gebeliğe hazırlayan rahim duvarını dışarıya atarlar. Bu dokunun, rahim dışı herhangi bir yere yerleşmesine endometriozis denmektedir. Endometriozis, en sık yumurtalıklara, tüplere ve pelvis denilen yapının yüzeyini kaplayan zara yerleşir. Endometriumun her ay kanaması gibi, endometriozis odakları da her ay kanayan odaklardır. Eğer bu yumurtalığa yerleşir ve burada kanama yaparsa, bir süre sonra yumurta dokusunda kist oluşumu gözlenir ki bunlara çikolata kistleri adı verilmektedir. Eğer, tüplerde ya da karın zarında yerleşerek burada kanama meydana getirirse, bir süre sonra kanın etkisiyle oluşan irritasyona bağlı yara dokusu oluşumu ve bunu takiben adezyon denilen karın içi yapışıklıklar oluşabilir. Endometriozisin en sık karşılaşılan semtomu pelvik ağrıdır. Genellikle hastalarda ikincil ağrılı adet denilen ağrılarla görülmektedir. Bu hastalarda adet boyu devam eden ağrılar oluşmakta ve bu ağrılar aydan aya artmaktadır. Ayrıca ilişki sırasında ağrı da diğer bir semptomudur. Hastaların en sık kaygı duyduğu semptom ise kısırlığa neden olmasıdır. Hem yumurtlamayı, hem yumurtlama kalitesini, hem tüplerden geçişi, hem de döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini bozarak kısırlığa neden olabilmektedirler. Her endometriozis hastasında kısırlık olacak diye bir kural yoktur. Ancak, polikliniğe çoçuğunun olmaması nedeniyle başvuran hastalarda mutlaka akla getirilmesi gereken bir tanıdır.
  Endometriozisin tedavisinde semptoma yönelik tedavi yapılmalıdır. Burada tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi olarak sınıflandırılmaktadır. İlaç tedavisinde, ilaçlarla hedeflenen tedavi aslında iki türlüdür. Kanama durdurulursa, endometriozis de iyileşme gözlenmektedir ve kanamanın durduğu iki fizyolojik olay vardır. Bunlar gebelik ve menopozdur. İlaçlarla hedeflenen şey de ya yalancı menopoz ya da yalancı gebeliktir.

  Diğer bir tedavi türü olan cerrahi tedavi ise açık ya da laparoskopik cerrahidir. Burada hastanın yaşı ve çocuğunun olup olmaması tedavi yaklaşımını etkilemektedir. Eğer hastada pelvik ağrı ya da cinsel ilişki sırasında ağrı varsa, oluşan odakların ve çikolata kisti varsa bunun çıkartılmasına yönelik cerrahi yapılır. Eğer hastanın çocuğu yoksa mutlaka koruyucu cerrahi tedavi yapılmalıdır, çünkü, hastanın yumurta kapasitesine zarar vermemek gerekmektedir. Hasta kısırlık şikayetiyle başvurmuşsa, hastanın over rezervini değerlendirmek gerekir. Over rezervi kötü olan hastalarda, küçük endometriozis odakları varsa, hasta hiçbir cerrahi işlem uygulanmadan tüp bebek yöntemiyle tedavi edilebilir. Eğer, büyük endometriozisi, sıkıntıları varsa cerrahi tedavi, koruyucu cerrahi tedavi, ya kistin boşaltılması ya da kistin olabildiğince kapsülün çıkartılması şeklinde yapılmalıdır. Cerrahi tedaviden sonra, hastanın yaşı uygunsa, çocuk tedavisi için, mutlaka

  6 ay beklenilmelidir. Çünkü cerrahi tedavi sonrası hastaların çoğu kendiliğinden gebe kalmaktadır.

  Daha fazla bilgi için: eklinik.net/hekim/op-dr-cevahir-tekcan

  # vimeo.com/190828649 Uploaded 6 Plays 0 Comments
 5. NIPT testi, yüksek tanı duyarlılığı olan bir tarama testidir. Henüz tanı amaçlı kullanılmamaktadır. Tanı amaçlı yapılan amniyosentez, kordosentezin yerini almamıştır.

  Daha fazla bilgi için: eklinik.net/hekim/op-dr-cevahir-tekcan

  # vimeo.com/190828811 Uploaded 9 Plays 0 Comments

Op. Dr. Cevahir Tekcan

e-Klinik Plus

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cevahir Tekcan eKlinik video albümü.

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.