RAKUN

RAKUN Müzik

RAKUN, 2005 yılında bir prodüksiyon/organizasyon/plak şirketi olarak kuruldu. İlk günden itibaren misyonunu cesur, sıra dışı, cazibeli sanatçılarla çalışmak olarak belirleyen RAKUN, düzenlediği konser, festival gibi organizasyonlarda da hitap ettiği kitlelere…


+ More

RAKUN, 2005 yılında bir prodüksiyon/organizasyon/plak şirketi olarak kuruldu. İlk günden itibaren misyonunu cesur, sıra dışı, cazibeli sanatçılarla çalışmak olarak belirleyen RAKUN, düzenlediği konser, festival gibi organizasyonlarda da hitap ettiği kitlelere kaliteli işler sunmayı hedefledi. Bugün bünyesinde dört isim ve altı albüm barındıran RAKUN, birlikte çalıştığı sanatçıların tüm kayıt, booking ve menajerlik işlerinin sorumluluğunu da üstleniyor. Kadrosunda Türkiye’nin önde gelen ismi mor ve ötesi’nin yanı sıra indie rock grubu sakin, alternatif rock grubu gren ve 2009 yılının başında ilk albümünü çıkararak müziğe ilk adımını atan tanınmış radyocu/yazar ayça şen de bulunuyor. RAKUN, MÜ-YAP üyesidir.

-----------------------------------------------------------

RAKUN was founded in 2005 as a record label, booking and production company by members of the distinguished rock band mor ve ötesi and its manager Can Sertoğlu. The label specializes in developing innovative, pioneering acts with an edge and originality. Alongside its flagship act mor ve ötesi, Turkeys primary rock group and Eurovision 2008 participant, the label is home to Istanbul's ground-breaking indie phenomenon Sakin, whose debut album laden with poignant lyrics and fragile melodies captivated audiences; hard-edged alternative rockers Gren, whose wall-of-sound live performances and intricate guitars mesmerize viewers; and well-known media personality and wordsmith Ayça Şen, whose ingenious, dynamic songs catch listeners attention instantly. Beside mor ve ötesis last three albums, including the platinum-selling classic Dünya Yalan Söylüyor, RAKUNs catalogue includes Ayça Şens and Grens debut albums, both released in 2009.

RAKUN also provides management and booking services for all artists on its roster as well as engages in concert booking/promotion of other international and local acts.

RAKUN has been a member of Mü-Yap (an ifpi member) since April 2008.

Browse This Channel

Shout Box

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.