Musical State / Stan Muzyczny

Badania naukowe wykazują, że między 79-97% muzyków cierpi z powodu dolegliwości bólowych. Ich główną przyczyną jest codzienne, wielogodzinne granie na instrumencie już od najmłodszych lat. Nie bez znaczenia jest także specyficzny styl życia muzyków i związane z nim podróże.

Instytut Médecine des Arts od prawie 20 lat kształci specjalistów zdrowia oraz muzyków w zakresie medycyny sztuki muzycznej. To tutaj spotkaliśmy się, Jadwiga Śmieszchalska i Mathieu Spencer, i zdecydowaliśmy połączyć siły w projekcie badawczym.

Od 14 lutego do 21 marca 2012 roku przeprowadziliśmy dwa niezależne badania epidemiologiczne – w wersji tradycyjnej, w języku polskim, oraz w wersji online, zarówno po polsku jak i po francusku.
Postawiliśmy dwie hipotezy:
1. Im więcej podróży, tym więcej dolegliwości bólowych u muzyków.
2. Właściwe przygotowanie fizyczne zmniejsza dolegliwości bólowe
Żadna z tych zależności nie była wcześniej poddana badaniom statystycznym.

Kwestionariusz tradycyjny wypełniło 235 studentów z trzech wyższych uczelni muzycznych w Polsce. Kwestionariusz online wypełniło 186 muzyków – profesjonalistów, amatorów, uczniów i studentów.

91% muzyków skarży się z powodu bólu odczuwanego w ostatnich 12 miesięcach.
Najczęściej wskazywane dolegliwości obejmują szyję, górną część pleców, dolną część pleców oraz dłonie. Obszary te związane są z postawą muzyków, szczególnie angażujących ramiona i ręce.
Części ciała, których bolesność zmusza muzyków do ograniczenia lub zaprzestania praktyki instrumentalnej to, w kolejności: nadgarstek i dłoń, szyja oraz palce. O te partie ciała muzycy martwią się najbardziej.

Wyniki naszych badań wykazały jeden związek między występowaniem bólu i podróżami. Mianowicie: im dłuższe podróże odbywa muzyk, tym dłuższe stają się przerwy w grze spowodowane bólem.
To ważny wynik, gdyż powszechnie wiadomo, że sukces muzyka wiąże się z dalekimi podróżami. Trzeba więc nauczyć się zapobiegać problemom fizycznym związanym z podróżowaniem.

Nasze badania potwierdziły, że uprawianie sportu jest dobroczynne. Wykazaliśmy tendencję, że muzycy aktywni fizycznie odczuwają mniej dolegliwości i rzadziej muszą przerwać praktykę instrumentalną z ich powodu.
Muzycy uprawiający sporty rakietkowe oraz, co zaskakujące, pływanie i jazdę na rowerze odczuwają więcej dolegliwości. Natomiast osoby uprawiające sporty z piłką oraz sporty siłowe! Profesor Phipippe Chamagne zasugerował, że to JAK uprawiamy sport jest ważniejsze od tego JAKI sport uprawiamy.

I najważniejszy wynik naszych badań:
Odpowiednie przygotowanie fizyczne pomaga muzykom uniknąć dolegliwości bólowych.

Wszystkie wspomniane wyniki są istotne dla rozwoju medycyny sztuki muzycznej. Rozwój tej dziedziny, rosnąca ilość przeprowadzonych badań, sprawia, że możemy coraz lepiej pomagać muzykom w wyzwoleniu się z dolegliwości bólowych i zapobieganiu im!

Ważne jest, aby muzycy rozumieli podstawy funkcjonowania swojego organizmu.
Oś ciężkości ciała powinna przebiegać wzdłuż uszu, łopatek, miednicy, kolan i stóp. Zaś głowa, barki i miednica powinny być równoległe do podłoża.
Dobra postawa pozwala poprawnie ustawić barki. One podniosą ramię, które uwolni przedramię, które z kolei właściwie usytuuje dłoń i palce. Gest muzyczny stanie się bardziej precyzyjny, szybszy i bardziej wytrzymały.
Nerwy odchodzące z kręgosłupa szyjnego są odpowiedzialne za funkcjonowanie ramion i rąk. Zła postawa powoduje napięcie okolic szyi, przez co nerwy nie mogą właściwie kontrolować pracy mięśni. Ruchy stają się mniej dokładne, wolniejsze i mniej odporne na wysiłek. Aby tego uniknąć, musimy zrozumieć dwa kluczowe aspekty naszej postawy:
1. Punktem oparcia w pozycji stojącej są stopy a w siedzącej – stopy i miednica,
2. Głowa porusza się niezależnie od reszty ciała.

Są to podstawowe zasady przygotowania fizycznego, jednego z pięciu czynników odpowiedzialnych za utrzymanie dobrego zdrowia. Pozostałe to: odpoczynek, higiena, zbalansowana biomechanika i dobra dieta. Warto właściwie dostosować je do podróżniczego stylu życia muzyków, aby w pełni rozwinąć świadomość swojego ciała i umysłu. I swobodnie wyrażać swoją twórczą duszę!

Tym się właśnie zajmujemy. W naszym gabinecie w Warszawie oraz w trasach koncertowych.
Mathieu Spencer, chiropraktyk muzyków
I ja, Jadwiga „Isia” Śmieszhcalska, nauczyciel przygotowania fizycznego i mentalnego do praktyki instrumentalnej.
Napisz do nas!
Mathieu: mspencer@rockyourcortex.com
Isia: kontakt@stanmuzyczny.pl

# vimeo.com/83574184 Uploaded

Musical State / Stan Muzyczny

StanMuzyczny

Physical & mental preparation for musicians
Przygotowanie fizyczne i mentalne dla muzyków

Browse This Channel

Shout Box

 • StanMuzyczny

  At the beggining of this video "Kirill Karabits on I,Culture Orchestra" you will find very simple (and VERY rapid ;) way to warm-up before tutti rehealsal.
  Thank you I,Culture Orchestra musicians for all our common work!

  by StanMuzyczny

 • StanMuzyczny

  Krótkie video przypominające podstawowe zasady własciwej postawy oraz najważniejsze ćwiczenie mobilizujące pas barkowy.
  Nagraliśmy je dla muzyków z I,Culture Orchestra, z którymi miałam przyjemność pracować podczas rezydencji w Lublinie w sierpniu 2012r. :)

  Więcej n.t. przygotowania fizycznego i mentalnego dla muzyków na stanmuzyczny.pl

  by StanMuzyczny

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.