wSensie.tv

 1. Już za kilka dni w Rosji odbędą się wybory do Moskiewskiej Dumy Miejskiej, w których obywatele zadecydują, kto będzie rządził w Moskwie. Moskiewska Duma Miejska to organ władzy porównywalny do Sejmiku Wojewódzkiego w Polsce, a jego zadaniem jest np zatwierdzanie budżetu Moskwy. W związku z wyborami dochodzi do licznych manifestacji, szacuje się, że protestuje ok. 60 tys Rosjan.

  Protestuje ta Rosja, która ma dosyć monopolu Kremla na władzę, to jest ta Rosja, która jest wielkomiejska, wykształcona, dobrze sytuowana, która ma zawiedzione aspiracje

  – mówiła Jadwiga Rogoża, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich do spraw rosyjskich.

  Aby zarejestrować kandydata do Moskiewskiej Dumy Miejskiej, moskiewska Komisja Wyborcza oczekuje, w zależności od okręgu, od 4,5 tys do 6 tys podpisów, które należy zebrać w relatywnie krótkim czasie. Według relacji Jadwigi Rogoży, większość kandydatów opozycji zebrała wymaganą ilość podpisów, jednak były one odrzucane przez moskiewską Komisję Wyborczą z prozaicznych powodów.

  Poszczególne kuriozalne przypadki, kiedy kwestionowano podpis wyborcy, który zgłaszał się osobiście do Komisji Wyborczej i potwierdzał, że złożył podpis popierający tego kandydata i ponownie ten podpis był odrzucany. Bardzo wiele takich przypadków sprawiło, że ludzie nie tylko poczuli się wykluczeni z wyborów formalnie, poczuli, że ich godność jest podeptana

  – komentowała ekspertka w programie "Polska na Serio".

  Lokalny protest w Moskwie był przez media prezentowany jako sprzeciw wobec władzy centralnej Rosji. Jednak na ile jest to bunt przeciw układowi Władimira Putina?

  Bardzo często ludzie przechodzą drogę od dystansowania się od polityki, od opozycji, od krytyki władzy i potwierdzania, że zależy im tylko i włącznie na rozwiązaniu bardzo konkretnego problemu do tego, że, chcąc nie chcąc, bardzo często stają się działaczami politycznymi

  – wyjaśniała Jadwiga Rogoża.

  Program "Polska na serio" to rozmowy z politykami, publicystami i blogerami. Świeże spojrzenie na bieżące wydarzenia, którego nie zobaczysz w mainstreamowych mediach. W każdy poniedziałek o godzinie 20.00 na program "Polska na serio" zapraszają: Rafał Ziemkiewicz i Rafał Otoka-Frąckiewicz. W każdy wtorek widzów zachęca do oglądania Łukasz Warzecha, a w czwartek o godzinie 20.00 na program zaprasza Ewa Zajączkowska. 

  W materiale zostały wykorzystane zdjęcia z twittera/@MacMire

  # vimeo.com/357582598 Uploaded 163 Views 0 Comments
 2. Kolektor w oczyszczalni ścieków Czajka uległ awarii. W związku z tym ścieki przekierowano do kolektora awaryjnego, który... uległ awarii. Kiedy już mamy awarię kolektora awaryjnego i trzeba znależć awaryjne rozwiązanie, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wpada na pomysł "kontrolowanego zrzutu ścieków do Wisły". Gościem studio "Polska na Serio" jest wiceminister Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

  – Awaria była na etapie wykonawstwa tego kolektora, teraz mamy do czynienia z katastrofią. Przypomnę tylko, że od kilkunastu tygodni poziom wody w Wiśle jest katastrofalnie niski. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, mamy do czynienia z podejrzeniem dużej katastrofy epidemiologicznej na północ od Warszawy. Ja bym się bał określenia "kontrolowany zrzut ścieków", nie ma czegoś takiego

  – ocenił wiceminister Grzegorz Witkowski.

  Oczyszczalnia ścieków Czajka funkcjonuje dopiero siedem lat i dziwi fakt, że w najnowocześniejszej oczyszczalni w Europie i najdroższej na świecie po tak krótkim czasie są tak poważne awarie.

  – Nikt na serio nie zajmował się tą inwestycją po jej oddaniu. Brak nadzoru, brak rutynowych kontroli, to wynika z pierwszych informacji, do których dotarły Wody Polskie. (...) Najgorsza rzecz, o jakiej słyszymy, to calkowity brak świadomości po stronie urzędników ratusza i prezydenta Rafała Trzaskowskiego, którzy dalej nie wiedzą co się stało i nie mają planu naprawy

  – powiedział w programie "Polska na Serio" wiceminister Grzegorz Witkowski.

  Sprawa awarii oczyszczalni ścieków Czajka została skierowana do Prokuratury, która podczas dochodzenia będzie przyglądała się poszczególnym etapom projektowania i budowy oczyszczalni oraz kolektorów.

  Usunięcie awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków może potrwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Rząd tymczasowo pomaga w przekierowaniu ścieków wypływających obecnie do Wisły z powrotem do oczyszczalni. Jednak żywotność zastępczej rury usytuowanej na moście pontonowym wzdłuż rzeki również jest ograniczona i może nie wytrzymać długiego czasu naprawy właściwych kolektorów. Czy Rafał Trzaskowski zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i zdąży naprawić dwa kolektory odpowiedzalne za transport ścieków do oczyszczalni? Będziemy tę sprawę monitorować.

  Łukasz Warzecha oraz Ewa Zajączkowska prowadzą program "Polska na serio". Rozmowy z politykami, publicystami i blogerami. Świeży punkt widzenia na bieżące wydarzenia, którego nie zobaczysz w mainstreamowych mediach. W każdy poniedziałek o godzinie 20.00 "Polska na serio" z redaktorem Łukaszem Warzechą. W każdy czwartek o godzinie 20.00 na program zaprasza Ewa Zajączkowska.

  # vimeo.com/357576133 Uploaded 120 Views 0 Comments
 3. Na początku było g… Następnie Trzaskowski, który zapowiadał zatrzymanie brunatnej fali, sam dokonał „kontrolowanego” zrzutu szamba do Wisły, i brunatna fala popłynęła w kierunku Gdańska, gdzie w przeszłości także miał miejsce incydent kałowy. Podczas gdy ten dobry, bo niePiSowski strumień zmierza na północ, prezydent Dulcessa gościła w stolicy Pomorza egzotycznego burmistrza Khana, który czujnym okiem dostrzegł w Polsce „faszyzm” i ku uciesze zanurzonych w postkolonialnych kompleksach elit, postraszył nim ich żelazny elektorat oraz pozostałą, tubylczą część społeczeństwa. Wasz ulubiony duet odniósł się także do wizyty w Polsce Mike’a Pence’a, który, w przeciwieństwie do postępowego londyńczyka Khana, nie zaimponował siłom postępu ani swoją postawą, ani słownictwem.

  Dwaj publicyści – Rafał Otoka-Frąckiewicz i Rafał Ziemkiewicz wspólnie prowadzą poniedziałkowy program "Polska na serio". Najważniejsze wydarzenia sceny politycznej okraszone trafnym, kąśliwym komentarzem.

  # vimeo.com/357383098 Uploaded 1,962 Views 0 Comments
 4. Minister Anna Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zajmuje się dialogiem międzynarodowym. Do niedawna pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, jednej z największych sejmowych komisji. Obecnie ponownie kandyduje do Sejmu z Podkarpacia. W rozmowie z Robertem Wyrostkiewiczem w programie „Polska na serio” minister Schmidt-Rodziewicz opowiedziała zarówno o pracy dla Polaków poza granicami kraju, jak i pracy dla swojego regionu w Polsce.

  „To nie (była – dop. Red.) tylko praca w parlamencie i praca nad nowym prawem, chociaż nie była to stricte legislacyjna komisja, ale również wyjazdy zagraniczne, spotkania z Polakami i udział uroczystościach, by tę łączność zachowywać realnie i namacalnie. To było i jest bardzo ważne. Nasi rodacy często przez lata, dziesiątki lat czekali na wizytę przedstawiciela z kraju. Polacy na Wschodzie, ale także Polonia liczy na realny kontakt. Pamiętajmy, że poza granicami żyją 22 miliony Polaków. Jesteśmy wielkim ponad 60-milionowym narodem”

  - mówi Anna Schmidt-Rodziewicz.

  „Rok temu razem z Arturem Warzochą, wiceprzewodniczącym senackiej Komisji ds. Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wybraliśmy się w daleką podróż na spotkanie z Polakami na Wschodzie. Była to daleka Syberia, Irkuck i Władywostok, 50 km od granicy z Koreą Północną. W tym roku postanowiliśmy pojechać jeszcze dalej, żeby spotkać się z Polakami aż w Pietropawłowsku na dalekiej Kamczatce”

  - wspomina.

  Czy coś zmieniło się w polityce zagranicznej państwa względem naszych Rodaków poza granicami kraju? Minister Schmidt-Rodziewicz jest przekonana, że tak.

  „Świadczą o tym dwie nowelizacje ustawy repatriacyjnej i trzy nowelizacje Karty Polaka. My wprowadziliśmy realne narzędzia, instrumentarium finansowe, które umożliwia repatriację i wysyła sygnał do Polaków, że nie tylko tworzymy prawo i dajemy możliwość powrotu do ojczyzny, ale przeznaczyliśmy potężne środki finansowe, aby umożliwić ten powrót”

  - przekonuje.

  Zapytaliśmy także o to, czy gość wSensie.pl uważa swoją pracę dla Polaków z jej regionu zamieszkania (minister Schmidt-Rodziewicz pochodzi z Jarosławia na Podkarpaciu) za spełnioną. Co udało się zrobić? Polityk odpowiada jednym tchem:

  „Inwestycje na ponad ćwierć miliarda złotych łącznie. Mam na myśli chociażby budowę drugiego mostu na Sanie, który powstanie w Jarosławiu jako pierwsza inwestycja w ramach rządowego programu „Mosty Plus”. Ta inwestycja, warta ponad 120 mln zł. to montaż finansowy rządu i samorządu. W Jarosławiu także, dzięki wsparciu ministra Kultury, prof. Piotra Glińskiego, powstała państwowa szkoła muzyczna drugiego stopnia, umożliwiająca dzieciom bezpłatną naukę. Sama jestem absolwentką szkoły muzycznej, dlatego ta inwestycja jest mi szczególnie bliska. Myślę też o szeregu inwestycji infrastrukturalnych. Remonty dróg sponsorowane ze środków budżetu państwa, jak chociażby kompleksowy remont i przebudowa drogi krajowej nr 77 przebiegającej m.in. przez powiat jarosławski. To inwestycja, na którą kilka tygodni temu została podpisana umowa z wykonawcą, warta 50 mln złotych. Myślę o drodze łączącej dwa powiaty: przeworski i jarosławski - droga wojewódzka 881 na trasie Kańczuga-Pruchnik. To 40 milionów, które zainwestuje marszałek województwa podkarpackiego. To wreszcie szereg innych, mniejszych inwestycji w regionie, które łącznie dają kwotę ok. 250 mln. zł. Myślę, że to niezły wynik jak na trzy i pół roku kadencji.”

  Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z minister Schmidt-Rodziewicz z Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

  Łukasz Warzecha oraz Ewa Zajączkowska prowadzą program "Polska na serio". Rozmowy z politykami, publicystami i blogerami. Świeży punkt widzenia na bieżące wydarzenia, którego nie zobaczysz w mainstreamowych mediach. W każdy poniedziałek o godzinie 20.00 "Polska na serio" z redaktorem Łukaszem Warzechą. W każdy czwartek o godzinie 20.00 na program zaprasza Ewa Zajączkowska.

  Uploaded 4 Views 0 Comments
 5. W 5 odcinku "Warszawa Vita", prowadzący Vito Casetti gościł zespół muzyczny "Gocławska Ferajna" w składzie: Jerzy Łobodziński, Andrzej Spychalski i Andrzej Rębacz.

  # vimeo.com/356578111 Uploaded 152 Views 0 Comments

wSensie.tv

wSensie.TV Business

Browse This Channel

Shout Box

 • marianciu

  Przyłączam się do wniosku , aby wrzucić zablokowane przez YouTube zablokowane "Wierzę".

  by marianciu

 • Łukasz

  Czy można liczyć na to że zablokowane "Wierzę" z 28 lipca też się tu pojawi?

  by Łukasz

 • Paweł

  Cieszę się, że dalej będzie można oglądać :)

  by Paweł

Heads up: the shoutbox will be retiring soon. It’s tired of working, and can’t wait to relax. You can still send a message to the channel owner, though!

Channels are a simple, beautiful way to showcase and watch videos. Browse more Channels.