SCIENCE

The roboticists at Willow Garage, like the rest of us this summer, are thirsty. But they have the quick-learning PR2 bot to help out. Having mastered other handy tasks, like folding laundry and playing pool, the robot has now learned to fetch beer for its masters.

When the need strikes, a thirsty human simply has to open a web interface, choose his or her preferred brew, and click the "Beer Me" button. The PR2 opens the refrigerator and scans its contents using image recognition software; retrieves a bottle of the correct kind; and brings it to the human. It can optionally open the bottle as well.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bilgisayar başında oturuyorsunuz ve susadınız.Canınız soğuk bir şeyler istiyor.PR2 Robotuna sahip iseniz bunun için sadece bilgisayarınızın web arayüzünü açarak menüden içeceğinizi seçtikten sonra “Beer Me” butonuna basmanız yeterli.Bundan sonra PR2 buzdolabını açar ve içindekileri kendi görüntü arayüzüyle karşılaştırır,kaç çeşit olduğunu saptadıktan sonra doğru şişeyi alarak getirir.Eğer sizin yüzünüz onun arayüzünde bulunuyorsa şişeyi size verir.İsterseniz size şişenin kapağını da açabilir.

Ayrıntılı bilgi için bu adrese bakın: willowgarage.com/blog/2010/07/06/beer-me-robot

j vimeo.com/13514262

Loading more stuff…

Hmm…it looks like things are taking a while to load. Try again?

Loading videos…