1. Harmony Gardens Hay Ride

  00:22

  from Dan Cooksey Added 3 0 0

  Everyone riding the hay wagon at Harmony Gardens, Fort Collins, Colorado

  + More details
  • Juliet's 7th Birthday Party

   05:41

   from Dan Cooksey Added 10 0 0

   Short video of Juliet's 7th birthday party at a tumbling/cheerleader training facility in Fort Collins.

   + More details
   • Romeo & Juliet: Bedroom Pas de Deux

    06:55

    from OBT Added 187 1 0

    A selection from choreographer James Canfield's 1989 ROMEO & JULIET set to the music of Prokofiev, danced by Ansa Deguchi and Brian Simcoe and presented in connection with Oregon Ballet Theatre's 25th anniversary in 2014. Draft study copy. 6:55 minutes.

    + More details
    • Tybalt and Mercutio's face off

     03:47

     from hillmeadyear41415 Added 153 0 0

     Tybalt and Mercution's conflict brought to life by Year 4.

     + More details
     • Final Forever (Short Film)

      15:24

      from Echeta Okeke Added 132 2 0

      Romeo must choose whether to finally let go of a love that has cost him more than his life. A final post-mortem act of this classic Shakespearean tragedy is revealed with shocking consequences. IMDB: http://www.imdb.com/title/tt3809292

      + More details
      • Carlos Marcovich - Oftálmica

       00:41

       from Oftálmica Cine Added 104 0 0

       Carlos Marcovich invita a la III Muestra Internacional, de Cine Independiente Oftálmica, del 16 al 18 de octubre, en Xalapa, Veracruz.

       + More details
       • Juliet & James recap

        03:38

        from Mike Burns Added 892 0 0

        + More details
        • Verses - Keep On Struggling HD | BukaMedia

         03:06

         from George Buka Added 4 0 0

         The following music video received the best music video award presented at Southend Film Festival Awards in 2011. On behalf of Four Up Productions I accepted the award with my former colleage from Rob Sprackling (producer of animated film Gnomeo & Juliet) who also judged the awards as well. Video originally was directed and produced by for media production company, FourUpProductions.

         + More details
         • Romeo e Giulietta_Istanbul

          02:18

          from Lucé StageArt Added 4,839 1 0

          Shakespeare’in 420 yıl önceki hayali, bugünün hayal gücüyle Istanbul’da... Sonsuz aşkın müzikle dansı Romeo & Giulietta Şubat'ta Zorlu Center PSM'de. Cesur bir prodüktör, çılgın bir yönetmen ve 45 eşsiz oyuncu, dansçı ve akrobat; Shakespeare’in o günlerde hayal bile edemeyeceği 3 boyutlu dijital bir sahnede bu unutulmaz hikayeye yeniden hayat veriyor. İtalya’da 8 ay gibi kısa bir sürede 400.000 kişiyi büyüleyen Romeo e Giulietta, Ama e Cambia il Mondo 270’ten fazla benzersiz kostüm, 23 sahne değişimi ve üstün teknolojik alt yapısıyla İstanbullu sanatseverlere bugüne kadar yaşamadıkları bir deneyim yaşatmak için geliyor. İtalya’da gelmiş geçmiş en görkemli gösteri olarak adlandırılan bu muhteşem show 21 Şubat’ta Zorlu Center PSM’de perde açıyor. AŞKLA DEĞİŞİR DÜNYA Verona’nın iki soylu ailesi, Montegue ve Capuleti’lerin ölümcül nefretleri iki gencin ilk görüşte başlayan ve kaderlerini mühürleyecek olan aşkına engel olamaz. Aşıkların trajik intiharıyla ölüm aşkı ebediyete yüceltirken, düşman aileleri vicdan azabıyla tüketir. Shakespeare’in eserinde aşk, insani bir tecrübeden tüm evreni içine alacak evrensel bir boyuta taşınıyor. Shakespeare karanlığın ve ışığın üzerinde duruyor. Romeo e Giulietta, Ama e Cambia il Mondo’da müzik, hikayeyi yeniden yaratıyor. Her özgün yorumunda olduğu gibi klasik eserin özüne hem saygı duyuyor hem ihanet ediyor. Çatışmaları aydınlatan, tutkuları gizleyen ışık bu özgün yorumda bize müzikle dönüyor ve kötülüğün renklerini güçle doldururken, iyiliğin çerçevesini yumuşak tonlarla çiziyor. Müzikler ve ritim kimi zaman deliliği, kimi zaman ahlakın terk edilişini simgeliyor. Aşk resmedilirken ise bunun aksine iki aşığın tutkusunun, sonsuz bekleyişinin ve çektikleri işkencenin altını çiziyor. Yazar - William Shakespeare Yapımcı - David Zard Müzik - Gérard Presgurvic Italianca Uyarlama - Vincenzo Incenzo Yönetmen - Giuliano Peparini http://www.biletix.com/etkinlik-grup/89707591/TURKIYE/tr http://www.zorlucenterpsm.com/tr/romeo-et-giulietta

          + More details
          • Colorado Springs Visit

           02:09

           from Dan Cooksey Added 9 0 0

           Short video of our visit with Wade, Marie, Juliet, Leah, Chris, Tracy and Virgie at Virgie's beautiful home.

           + More details

           What are Tags?

           Tags

           Tags are keywords that describe videos. For example, a video of your Hawaiian vacation might be tagged with "Hawaii," "beach," "surfing," and "sunburn."