1. God's Grace and our Mistakes

  34:34

  from Lighthouse Community Church / Added

  3 Plays / / 0 Comments

  Pastor Andy begins a new series entitled Grace Like Rain. What is Grace? What does it mean for us as Christians? How do we live for Christ when we so often fall back into our sin? To Go 1. Make a list of all of the mistakes you can remember making and circle three you wish you had a mulligan for. 2. Take some time and admit and agree with God about your mistakes. 3. Memorize 1 John 1:9 4. Next time it rains, go outside and stand in the rain and imagine God’s grace raining down on you. 5. What does it do inside of you, knowing that God is a God of “another chance?” What area of your life are you needing God’s grace right now?

  + More details
  • Highlights from Monkey Chant (Hit Like A Girl 2015 Entry)

   03:27

   from Emily Roane / Added

   409 Plays / / 0 Comments

   Since the Hit Like A Girl submission length is limited to 3 minutes, I decided to pick some of my favorite sections of my take on Glenn Kotche's Monkey Chant. I'm playing a kit that combines acoustic and electronic elements, including a prepared snare drum I built and an amplified finger piano. You can view my whole performance here: https://www.youtube.com/watch?v=JnrqEA3oy3U

   + More details
   • Super Dansing

    00:15

    from anmi74 / Added

    358 Plays / / 0 Comments

    + More details
    • MassiveEDM.Com | Promo - 2015

     00:42

     from Avanti Media Group / Added

     47 Plays / / 0 Comments

     Massive EDM Network a platform for all ‪#‎EDM‬ Followers, Party Seekers and Ravers to get to know all latest and best EDM Music, EDM Video's and EDM Fun facts. Powered by AMG MUSIC Avanti Media Group is a creative television-and advertising agency where special TV formats are developed and produced, advertising campaigns and where corporate films, musicvideos and short films where made.

     + More details
     • Hit Like A Girl

      03:24

      from Debbie Rudy / Added

      219 Plays / / 0 Comments

      + More details
      • CongaBeth Tschantre covers Bonnie Rait - Love me Like a Man

       03:20

       from Elizabeth Tschantre / Added

       40 Plays / / 0 Comments

       The Roemers Feat. CongaBeth Tschantre facebook.com/CongaBeth

       + More details
       • GAZİ ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPIMCI -YÖNETMEN HASAN YILDIZ'LA KARİYER SOHBETLERİNDEN UNUTULMAYAN ANLAR

        01:56

        from Kripteks Yarışma / Added

        11 Plays / / 0 Comments

        Tarihte Liderlik ve Liderlik Araştırma Topluluğu tarafından 23 Mart 2015 tarihinde Meb Şura Salonunda düzenlenen 1500 üniversitelinin katılımıyla gerçekleşen Türkiye'nin en büyük liderlik eğitimi programının davetlileri arasında TRT'nin birçok başarılı yapımının Yapımcı ve Yönetmeni Hasan YILDIZ da vardı. TRT'nin sevilen yarışma programı Kripteks'le ve "Kariyer Sohbetleri" seminerleriyle Türkiye'nin tüm üniversitelerinde Üniversitelilerle buluşan Hasan YILDIZ 'a plaket takdim edildi.

        + More details
        • March 29, 2015 Cherub Choir is singing "Jesus Loves the Little Ones Like Me, Me, Me) - (11:00 a.m. worship service)

         00:52

         from Calvary United Methodist Church / Added

         10 Plays / / 0 Comments

         Cherub Choir is singing the song entitled, "Jesus Loves the Little Ones Like Me, Me, Me) during the late morning worship service.

         + More details
         • Ellie Goulding - Love Me Like You Do (Cosmic Dawn Remix)

          04:50

          from Mauro Villanueva / Added

          Video Edit By Dvj Mauro Villanueva Like my FansPage Facebook.com/Dvj.MauroVillanueva Twitter.com/Villanueva_Vj Mixcloud.com/MauroVillanueva Soundcloud.com/MauroVillanueva/ Facebook.com/VJ.Mauro

          + More details
          • RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ'NDE YAPIMCI -YÖNETMEN HASAN YILDIZ'LA KARİYER SOHBETLERİNDEN UNUTULMAYAN ANLAR

           01:41

           from Kripteks Yarışma / Added

           85 Plays / / 0 Comments

           MEDYA DÜNYASININ ÜNLÜ İSİMLERİNDEN YAPIMCI YÖNETMEN HASAN YILDIZ RİZE'DE RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU. İş ve Medya dünyasının meslek ahlakını ilke edinmiş, tanınmış isimlerinden Hasan YILDIZ'ın üniversiteli gençlerle buluştuğu “Kariyer Sohbetleri” başlıklı seminer programları devam ediyor. 16 Mart 2015 Pazartesi günü Rize'de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yaşam Merkezi Konferans Salonunda üniversitelilerle bir araya gelen Yıldız'ın “Başarıya giden yol, kendinize inanın...” slogan temalı seminerine ilgi büyüktü. Hasan YILDIZ, Ulusal ve Uluslar arası platformda Türkiye’nin en başarılı iş adamları arasında… Yıldızlar Tanıtım Organizasyon LTD ŞTİ’ nin Genel Müdürü olarak kuruluşundan bugüne uzman kadrosuyla organizasyon ve prodüksiyon alanında pek çok başarılı projeye imza atan YILDIZ, bugün uluslar arası platformlarda her iki alanda da adından söz ettiriyor. Eğitimini, iş tecrübeleriyle harmanladığı yıllarda pek çok alanda kendini gösteren YILDIZ; azmi ve kararlılığı kadar çalışkanlığı; neşeli ve sevecen tavırları kadar etkili iletişimiyle başarıya giden yolun basamaklarını bir bir tırmanmış ve ileri görüşlülüğü kadar yenilikçi vizyonuyla dünyadaki gelişmeleri takip ederek ve önümüzdeki yüzyılın değerlendirmesini yaparak projelerine yansıtmayı kendisine temel edinmiş şimdi bu vizyonu gençlerle paylaşarak onların zihin dünyalarında bir pencere açmayı görev kabul ediyor. Medya dünyasında tamamen kendi üslup ve prensipleri ile tamamen özgün fikirleri ile projeler hazırlayan yaptığı tüm projeleri farklı alanlarda ödüle layık görülen Yıldız, son olarak tamamen kendi fikri olan, TRT Okul kanalında yayınlanan “Kripteks” yarışması ile izleyicileri ekran başına kitlemişti. Seminer sonunda katılımcılara sertifikalarını dağıtan Yıldız, gideceği yönü olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez derler. Biz gençlerimize rüzgar olmak değil, onların yelkenlerini hangi yöne çevirmeleri gerektiğini anlatıyoruz dedi.

           + More details

           What are Tags?

           Tags

           Tags are keywords that describe videos. For example, a video of your Hawaiian vacation might be tagged with "Hawaii," "beach," "surfing," and "sunburn."