1. Lèpreux direct, Éléphant

  01:00

  from The House Added 272 4 2

  + More details
  • Dakota Hogback Quarry run

   09:24

   from Ian Added 755 6 4

   Have driven past this segment of the Dakota Hogback for 30 years, and been wanting to fly over it for almost as long. Finally got around to it. Can see the remains of a large quarry operation dating from early 1900's. Sandstone, limestone and clay were the most common products, but probably some other stuff. The historic entrance to original Leyden coal mine is visible at the south end of the hogback once called Shaddock's Point. The Leyden mine was later expanded to to the east/south/north with 3 vertical shafts and over 50 miles of tunnels. It produced 6 million tons of coal for Denver over its nearly 50 years of operation. Filmed with Hero2 and Hero HD. (Left my Hero3 at home). Had to do a lot of color correction to get em close to each other. Had a little extra vibration I couldn't fix in the field, but conditions were good, so I flew anyway. Lightly stabilized in post.

   + More details
   • Satan m'habite, 7b, Roche aux Oiseaux

    01:08

    from The House Added 376 6 0

    + More details
    • Le Coeur, L'Éléphant, 7a

     00:58

     from The House Added 390 4 0

     + More details
     • „Film o filmu SANDSTONE

      11:16

      from Petr Kašpar Added 3,937 6 1

      Pohled do zákulisí natáčení dokumentárního filmu SANDSTONE. Film o filmu vás zavede do stádia, kdy se dle plánu mělo na filmu už pracovat ve střižně. Nařízení ochránců přírody a sama příroda však hrála s filmovým štábem vysokou hru. Přívaly deště znemožnily jakékoliv aktivity ve skalách. Omezení CHKO Broumovsko pak dovolilo vstup do Teplických skal a Adršpachu až 1.7.2012. Poslední záběr byl natočen 7 dní před premiérou filmu na MHFF v Teplicích nad Metují. Film byl uveden na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují 2012 pod názvem „Pískaři“. Po festivalu se tvůrci rozhodli změnit název a na filmu dle plánu zapracovat. Film získal ceny: Nejlepší dokument / Best documentary Za špičkovou práci kameramana, čisté ztvárnění tématu, který dokumentuje historii a vývoj lezení v Adršpašských skalách. Cena diváka / People’s choice Partneři dokumentárního filmu SANDSTONE: TILAK SINGING ROCK REGION BROUMOVSKO HOBRA – ŠKOLNÍK S.R.O. TWIN STAR FILM

      + More details
      • Canyoneering with Kids

       01:05

       from Utah Canyon Adventures Added 91 0 0

       + More details
       • Brian Cass ...out on an image excursion

        02:46

        from Echo Productions Added 52 1 1

        A look into shooting a timelapse sequence on a remote desert mesa.

        + More details
        • Les Yeux, 6a, Apremont

         01:04

         from The House Added 137 2 0

         + More details
         • Ria the Canyon Dog II

          00:15

          from Seth Andersen Added 15 0 0

          I think we can get her in the next Matrix movie....

          + More details

          What are Tags?

          Tags

          Tags are keywords that describe videos. For example, a video of your Hawaiian vacation might be tagged with "Hawaii," "beach," "surfing," and "sunburn."