1. Tige AVX Surf System: Technical Overview

  02:49

  from Rocketlab.tv / Added

  15 Plays / / 0 Comments

  The all-new AVX Surf System featuring Surf Link™ gives the surfer full control, right from the pocket. Tige believes a boat should adapt to its riders—not the other way around. The all-new Tige AVX Surf System, featuring the Surf Link™ Remote and adaptive hull technology, is the first of its kind, giving the creator the ultimate surf experience. Rocket Lab worked directly with the Tigé team to produce & direct this spot for the release of the AVX system.

  + More details
  • 2015 Detroit Boat Show Wakeboard Rail Jam week 1

   02:27

   from @danotmano / Added

   990 Plays / / 0 Comments

   This video was shot during the first few days of the 2015 Detroit Boat Show. Most of the footage was captured by Brian Snabes of WakeboardClinic.com and was edited by Dano the Mano.

   + More details
   • nacimiento and wake island

    02:38

    from Johnny Brand / Added

    52 Plays / / 0 Comments

    a little video i made and forgot to upload

    + More details
    • Mamaa lechee

     01:32

     from GROUND Films / Added

     3,833 Plays / / 1 Comment

     - Julian Cohen flew over to Spain to watch the last game of Fifa! He rode one day at Ocp and we captured it. Such a good rider and more of just a crazy guy. We loved having him here and can't wait till he comes back. His favorite saying that made no sense was "mamma leche" so we are calling this video dedicated to his bad Spanish! - Julian cohen voló a España para ver el último partido de la FIFA! Ripando un día en OCP lo grabamos. Muy bien rider y un tipo loco . Nos encantó tenerlo aquí y con ganas de que él vuelva. Su frase favorita que no tenía sentido era " mamaa lechee" por ese motivo llamamos al vídeo dedicado a su mal español! Camera: 
Eric Sabat
 Alex Campaña Music: 
Capital Cities - Kangaroo Court facebook.com/GroundFilms Instagram: @groundfilms

     + More details
     • SWIS-SHOP.CZ - support students (ISIC, ITIC, IYTC)

      00:30

      from swis-shop.cz / Added

      89 Plays / / 0 Comments

      Pro držitele karet ISIC, ITIC, IYTC nabízíme SLEVU 15%! Děkujeme všem těm, kteří vědí a věří, že SWIS je kvalita i originál a chodí si k nám pro to "své" - od šroubků na treky až po snowboardová prkna. THX.

      + More details
      • Wakeboard (Wakeland)

       04:33

       from Júnior Leônidas / Added

       52 Plays / / 0 Comments

       Wakeboard em Curitiba

       + More details
       • Wakeboarding CWC & Republic

        01:56

        from Hollie Light / Added

        105 Plays / / 0 Comments

        Hollie Light Wakeboarding

        + More details
        • Hunter Sims Record Breaking Shuvit Run

         04:48

         from Kanga Marketing / Added

         162 Plays / / 0 Comments

         Hunter is a rising star in the Wakesurf World. This past year, at 15, he won 3rd place at the National Championships and 2nd at Worlds in the outlaw division. He is passionate about pushing the sport to new levels and using his athletic gifts to bless others. With the help of his wakesurf sponsors O'brien, Fuse Lenses and Turq he has decided to raise money for an orphanage with a 180 Shove It challenge. Watch as Hunter attempts 80 - 100 consecutive 180 shoves. That's flipping a surfboard 180 degrees while riding on a wake behind a boat!

         + More details
         • ISPO 2015

          01:17

          from wakemag / Added

          140 Plays / / 0 Comments

          Světový veletrh sportovního vybavení se letos konal v Mnichově a wakemag.net u toho nechyběl!

          + More details
          • SWIS-SHOP.CZ - 20 years & big (buba) congratulations

           02:36

           from swis-shop.cz / Added

           265 Plays / / 0 Comments

           Krátká rekapitulace 20 let existence jednoho z nejstarších českých skateshopů v podání našeho kamaráda a bikera Jakuba "Buby" Ouvína. Provede Vás z legendárního místa vzniku původního skateshopu SWIS až tam, kam jsme to za těch dlouhých 20 let dotáhli, do nového a stále rozšiřovaného skateshopu na Masarykově ulici. Nakouknete s Bubou do útrob našeho kamenného krámu a spolu s ním se okem kamery přesvědčíte, že to co z venku vypadá jako dost velký obchod, je uvnitř ještě větší a hlavně od podlahy ke stropu naplněné vším na co si skejťák, biker, snowborďák nebo fajnšmekr strýtovýho oblečení jen vzpomene. .. Uvidíte, že vybrat si u nás ve SWIS-SHOP je těžký, protože těch skejtů, snowboardů, wakeboardů a fajnovýho oblečení a bot je kolem Vás prostě moc... ;-) Děkujeme všem, kteří těch 20 let šli s námi. Díky všem teamriderům a lidem, kteří nám pomáhali připravovat akce bez kterých by SWIS nebyl tím SWISEM, kterým dneska je - který znáte. A nakonec, nakonec děkujeme všem těm, kteří vědí a věří, že SWIS je kvalita i originál a chodí si k nám pro to "své" - od šroubků na treky až po snowboardová prkna. THX.

           + More details

           What are Tags?

           Tags

           Tags are keywords that describe videos. For example, a video of your Hawaiian vacation might be tagged with "Hawaii," "beach," "surfing," and "sunburn."