TRAKT

Joined
Slovakia

User Stats

Profile Images

User Bio

Občianske združenie TRAKT je organizovanou formáciou zameranou na aktivity spojené s umením a kultúrou. Tradíciu veľkých organizácií nahrádza mladým duchom, inovatívnosťou a aktivitou členov, ktorí v ňom pôsobia. Hlavnými cieľmi sú projekty zamerané na umeleckú činnosť prevažne zamerané na nové média ako video, interaktivita, inštalácie, digitálne eventy, vjingové projekcie, enviromenty a podobne.

Kombinácia netradičných štýlov, foriem a konceptov nie je TRAKTu cudzia, ale podporujú a pracujú aj s tradičnými umeleckými technikami a prístupmi.

********************************************

Civil association TRAKT is organized group of people with a lot of creative activities related to arts and culture. Even though TRAKT gets together only 8 young people with love to art it possess young spirit, creative & innovative environment. Members of TRAKT are artists, young people with different and special attitudes towards art as such and consequently this feature makes each project unique.

TRAKT focuses on video-art, contemporary art, mapping, urban-art, installation and many more... Main feature of TRAKT’s projects is combination of unconventional style, forms and matching the various concepts together. This is the way how members of TRAKT work and collaborate among themselves and with other artists, respectively; exploring and embracing different talents.

********************************************

External Links

Following

 1. Biela Noc
 2. Monika Vaškorová
 3. Matúš Astrab
 4. KISK
 5. UPBC
 6. nitrianskagaleria
 7. akjetam produkt
 8. BulvarArt
 9. mappingfestival
 10. Claus Helfenschneider
 11. The Performance Art Institute
 12. Dimanche Rouge
 13. Patrick JEAN
 14. ZIMOUN
 15. Kurye Video / GRID Agency
 16. Luxx
 17. Glen Faught
 18. Circus Family

+ See all 64