Yamanlar Eğitim Kurumları Plus

Joined

User Stats

Profile Images

User Bio

Yamanlar Eğitim Kurumları, 1973 yılında İzmir'de temeli atılan İzmir Özel Yamanlar Lisesi ile eğitim hayatına başlayan kurum. 1975-1976 öğretim yılından itibaren ücretsiz öğrenci yurdu ve 1978 yılından itibaren de dershanesi hizmetleri vermiştir.

Öğretimini Yabancı Dille (İngilizce) Yapan Anadolu Liseleri Programı uygulayan okul, 15 Kasım 1982 tarihinde öğretime başlamıştır. A Blok binasına ek olarak B Blok binası yaptırılmış, bu bina da 1984–1985 öğretim yılından itibaren eğitim ve öğretime açılmış bulunmaktadır. İzmir'in, Karşıyaka ilçesinde 36.000 metrekare arsa üzerinde yaptırılan yeni tesisler 1986–1987 öğretim yılından itibaren öğretime açılmıştır.

Okulun adı 21 Nisan 1987 tarihinden itibaren İzmir Özel Yamanlar Lisesi olmuş, 03.02.2005 tarihinde itibaren de Özel Yamanlar Koleji olarak kabul edilmiştir. 1987 tarihinden itibaren İzmir Özel Yamanlar Fen Lisesini de bünyesine alan okul, aynı kampüs içerisinde eğitim ve öğretime devam etmektedir. Kurum 2006 yılında ise Kemalpaşa ilçesine Anadolu , Anadolu Öğretmen ve Fen Lisesini içinde barındıran yeni bir kampüs kurmuştur.

Yamanlar Eğitim Kurumları 1993 yılında ABD'de yapılan Dünya Fizik Olimpiyatlarında Salih Adem ile Türkiye'ye uluslar arası bilim olimpiyatlarında ilk altın madalyayı kazandırmıştır. Yamanlar Eğitim Kurumları Uluslar arası bilim olimpiyatlarında Türkiye'ye kazandırdığı 359 madalya ile en çok madalya alan okul unvanını elinde bulundurmaktadır.

Üniversiteye giriş sınavlarında da başarılı bir grafik ortaya koyan Yamanlar Eğitim Kurumları son olarak 2012 LYS sınavında Halil Samed Çıldır ile Türkiye 1.liğini elde etmiştir.

İlköğretim:
1.Özel Yamanlar İlköğretim Okulu (Bozyaka)
2.Özel Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu (Bornova)
3.Özel Yamanlar Karşıyaka İlköğretim Okulu (Karşıyaka)
4.Özel Yamanlar Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu (Menemen)
5.Özel Yamanlar Işık İlköğretim Okulu (Yeşilyurt)
6.Özel Yamanlar Mustafa Şık İlköğretim Okulu (Güzelbahçe)
7.Özel Yamanlar Hüseyin Göktanır İlköğretim Okulu (Gaziemir)
8.Özel Yamanlar Buca İlkokulu (Buca)

Lise:
1.Özel Yamanlar Bedri Şaşal Fen ve Anadolu Lisesi (Kemalpaşa)
2.Özel Yamanlar Karşıyaka Fen ve Andolu Lisesi ( Karşıyaka)
3.Özel Yamanlar Malhun Hatun Fen ve Anadolu Lisesi (Menemen)
4.Özel Yamanlar Güzelbahçe Anadolu Lisesi (Güzelbahçe)

External Links

Following

  1. Türkçeder